Navsteva Pakistanu - Fairy Meadows - Nanga Parbat

napísal/a thesandpitgirls · 15. 10. 2017 · zobrazení: 3105

Pakistan je povazovany za Svajciarsko Azie. Nie preto, zeby sa Pakistanci mohli pochvalit vysokym zivotnym standardom ale preto, ze maju fascinujucu prirodu s horami a stitmi, ktore dosahuju vysku viac ako 8000 m. n.m.. Najznamejsie z nich su K2-8611m.n.m. (druha najvyssia hora sveta) leziaca v pohori Karakorum a Nanga Parbat-8126m.n.m. (deviata najvyssia hora sveta) v pohori Himalaje. Ak mate radi turistiku ale nie ste profesionalny horolezec, zakladny tabor pre Nanga Parbat zo strany Fairy Meadows vo vyske 4300 je pre Vas ako vysity. Do Islamabadu som priletela z Dubaja s pakistanskymi aerolinkami Shaheen Airways ale da sa priletiet aj inymi aerolinkami ako su Pakistanske Medzinarodne Aerolinky (PIA), Blue Air alebo Emirates (letenka stoji okolo 300- 350Eur). Z Viedne nie je ziadna priama linka do Islamabadu. Qatarske aerolinky letia cez Dohu (10 hod. let), Etihad cez Abu Dhabi (11 Hod let) alebo s Emirates cez Dubai (12 hod). Samozrejme da sa letiet aj z Bratislavy s Fly Dubai do Dubaja kde spiatocna letenka je za cca 250-300 EUR a z Dubaja letiet s hore uvedenymi pakistanskymi aerolinkami. Moznosti je viacero. 

Najblizsie letisko k pohoriu Himalaje je v meste Gilgit. Z Islamabadu tu pristavaju denne lety s Pakistanskymi Mediznarodnymi Aerolinkami (PIA). Problem vsak je, ze kvoli pocasiu je vela letov zrusenych. Preto som si vybrala miesto 50 minutoveho letu, 12 hodinovu cestu autom cez doliny Kaghan a Naran Valleys az do mesta Chilas. Cesty su na velmi dobrej urovni - Karakorum Highway je novovybudovana dialnica platena Cinskou vladou a tiahne sa od Islamabadu az poza Cinske hranice. Pred mestom Chilas je check point kde sa musia registrovat vsetci turisti hlavne ti zahranicni. Tu Vam poskytnu aj ozbrojeneho bodyguarda uplne zadarmo. Kedze ja som mala sprievodcu aj so soferom ten si zbrojnosa nevyziadal, zrejme preto lebo sa neobaval ziadnych nepokojov. Druhy den sme vyrazili z mesta Chilas po dialnici Karakorum a za dve hodiny sme boli priznamom moste Raikot.Nasu Corolu sme museli zamenit za Jeep s vodicom, ktory nas zobral na "crazy ride" do hor. Cesta bola velmi zaujimava. Niektori turisti ju nazyvaju aj Cesta Smrti. Jazda vsak nie je az taka nebezpecna ako sa zda hlavne preto, ze vodici su velmi skuseny a zrucni. Cim starsi vodic tim ma viac skusenosti takze ja som si zobrala toho najstarsieho vodica akeho tam mali.

Cesta Smrti na Fairy Meadows

Co bolo viac namahave bola 3 hodinova tura na Fairy Meadows. Kedze tato trasa je uz nad hranicou 3000 m.n.m pre ludi, ktori nie su zvyknuti na vyskovu turistiku (ako aj pre mna) to moze byt trochu viac narocnejsie. Pre tych este menej zdatnejsich, domaci ponukaju moznost jazdy na oslikovi, ktory vas ponesie az k Fairy Meadows 3300 m.n.m. A vyhlad odtial na horu Nanga Parbat veru stoji za to. Ved posudte sami.


Fairy Meadows 3300 mnm

Na Fairy Meadows sa nachadzaju novovybudovane drevene chatky a stany, ktore sa daju prenajat aj s vecerou a ranajkami. Nenajdete tu vsak super luxusne ubytovanie. V chatkach je izba s postelami a kupelna so zachodom, umyvadlom a sprchou. Tepla voda tecie iba 2 hodiny denne.

Vecer sme si posadali k vatre, pri ktorej sme si poklebetili s domacimi a dalsimi navstevnikmi (vacsinou z Pakistanu). 

A na treti den... rano o 9 hod sme vystartovali na turu na zakladny tabor Beyal (4300 m.n.m). Za hodinu a pol sme boli na Beyal View Point 3700 m.n.m a pokracovali sme na zakladny tabor, ktory sme dosiahli po dalsej hodine a pol.

Beyal View Point - Nanga Parbat Glasier 3700 mnm

Cesta naspat bola ovela lahsia a zostupovalo sa ovela rychlejsie. Na polceste nas zastihol dazd. Nastastie sme boli uz blizko malej dedinky kde sme sa mohli skryt. O 3 hod popoludni sme boli uz spat na Fairy Meadows.
V horach nie je silna telefonna siet ale pri Fairy Meadows je tajne miestecko kde sa da chytit signal a poslat spravu domov. Odporucam si kupit lokalnu SIMkartu este v Islamabade alebo Chilas.

Cestou naspat do Islamabadu sme prenocovali v meste Naran. Je to velmi popularne mesto pre domacich turistov. Nachadza sa tu vela atrakcii ako jazera Lulusar a Saif al Muluk, moznost raftingu a paraglidingu, tury do hor, a je tu aj mestsky bazar s restauraciami a souvenirmi. Velmi zaujimave je aj miesto Kawai, kde je mala restauracia nachadzajuca sa priamo vo vodopade. Nohy si namacate v studenej vode a pijete chladeny mango dzus.

Dedinka Kawai a restauracia vo vodopade

V Islamabade sme vysli na horu Marghalla kde sa da najest vo vybornych restauraciach s nadhernymvyhladom na mesto a mesitu Faisal Mosque.

Pakistan ponuka turistom a dobrodruhom vela sportoveho a prirodneho vyzitia. Domaci su velmi priatelski. Pre zenu turistku, je doporucene mat muzskeho sprievodcu a byt oblecena konzervativne (dlhe nohavice a tricko s dlhymi rukavmi). V Islamabade sa da nosit aj tricko s kratkymi rukavmi. Mlade zeny sa vo velkych mestach obliekaju moderne (kratke rukavy), nie vsak vyzyvavo. Ine je to v odlahlych oblastiach kde si zeny zahaluhu hlavu satkou. Burka (satka cez tvar) tu nie je zauzivana. 

Voda z vodovodu alebo priamo z pramenov sa neodporuca pit. Ja som nemala ziadne problemy so zaludkom a to preto ze som pila len vodu z flasiek. Pakistanske jedlo je vyborne a da sa jest skoro z kazdej restauracie. 


Video z Pakistanu: www.youtube.com/watch?v=KgpfHUttSXQ
Dalsie info a clanky na: www.thesandpitgirls.com

Viac fotiek z Pakistanu a ostatnych ciest mozete najst na Instagrame @thesandpitgirls alebo facebooku The Sandpit Girls

Komentáre

Komentovať




Miesta a objekty