#SpoznajSlovensko

téma: Cesta do Grécka vlastným autom

Pridať odpoveď
Jánoš
13:32, 06. 04. 2017

Jozef, súhlasím. Stať sa môže čokoľvek a dokonca aj s novým autom. Existuje síce asistencia a pripoistenia, no na dovolenke by asi nikto nechcel mať starosti takéhoto druhu.

Čo sa týka hraníc - spomínam si, že si písal o nejakej blbej skúsenosti na hraniciach v minulosti. No ak si cestu naplánujete tam aj nazad cez týždeň, (najradšej uprostred týždňa) a využijete "bočné" hraničné priechody po ceste, kam nemôžu turci, tak je to naozaj paráda. Teda dúfam, že nezakríknem :) 

Možno by som, v prípade plánovania návštevy Ohridského jazera, pozeral po dovolenke v západnej časti Grécka, časť Epirus. Napríklad Parga alebo Jónske ostrovy, napríklad Korfu či Lefkáda, nie sú zlá voľba. Tak by ste mohli prejsť hranicu medzi MKD (Fyrom) a Gréckom cez hraničný priechod Niki. Zo Sarti (Chalkidiki) by ste to asi mali k Ohridu troška ďalej, aj keď kilometrovo to bude približné. Ale zas záleží na tom, čo by ste cestou chceli vidieť :)

laci
10:08, 07. 04. 2017

Schengen sa zbrzdí. Aj pre slovenských turistov

http://spravy.pravda.sk/domace/clanok/425691-schengen-sa-zbrzdi-aj-pre-slovenskych-turistov/

Jánoš
12:49, 07. 04. 2017

Laci, neplaš :) Predpokladám z informácií a aj z článku na ktorý odkazuješ, že sa to týka hlavne Chorvátska. Sprísnia sa viac kontroly medzi Maďarskom a Chorvátskom či napríklad Rumunskom. Ani Chorvátsko a ani Rumunsko nie sú zatiaľ členmi schengenského priestoru. Doteraz sa to bralo tak, že nech sa páči, ste Európska únia, teda skoro naši :)

Myslím, teda dúfam, že v našom prípade to bude rovnaké, aj tak je tam najdlhšie zdržanie čo sa týka cesty do GR.  Už minulý aj predminulý rok boli kontroly kvôli migrantom dôkladnejšie a vlastne na hraniciach medzi Maďarskom a Srbskom (a naopak) boli maďarskí colníci vždy dôslednejši :)

EDIT:

Skôr ma momentálne zaujíma, že či pri ceste do Grécka cez Srbsko a FYROM, po tom, čo sa zintenzívnili kontroly na hraniciach, nutne potrebujem pas alebo mi stačí len občiansky preukaz (ID karta) tak, ako doteraz. Aj na viacerých fórach o cestovaní som zaregistroval, že ľuďom chýbajú informácie a preto som ešte minulý týždeň s touto otázkou oslovil e-mailom naše zastupiteľstvá v Srbsku a FYROM (Macedónskej republike), ako aj veľvyslanectvo Srbska v Bratislave a veľvyslanectvo FYROM (Macedónskej republiky) vo Viedni, ktoré je akreditované aj pre Slovenskú republiku. Nechce sa mi totiž teraz dať 2 x 40 EUR za pas pre manželku a pre seba. Budem informovať, prípadne kto už informácie má, šup sem s nimi. :)

laci
08:29, 10. 04. 2017

Neplaším , len sledujem a informujem :-). Ano na maďarských hraniciach pracovali vždy svedomito. Pasy máme len musím mrknúť dokedy platia

Jánoš
14:54, 10. 04. 2017

celkom čerstvá, dnešná odpoveď z 10.04.2017, verím že pomôže nielen misomi1234: 

Macedónska republika (FYROM):

Ďakujeme za e-mail. Vaša informácia je správna. Na územie Macedónska je možné vstúpiť s platným OP a zdržiavať sa tu za turistickým účelom po dobu 90 dní v jednom polroku. Rovnako je možné na platný OP krajinou tranzitovať napr. do Grécka. Macedónsko nemá špecifikované, aký druh slovenského OP je potrebné mať, takže môžete cestovať s najnovším (t.j. očipovaným) OP, ale aj staršou verziou„kartičky“. Taktiež nie je stanovené časové obmedzenie, ako dlho má ešte OP platiť po návrate z cesty.

Čo sa týka ďalších predpisov a odporúčaní pri ceste do alebo cez MK, odporúčame prezrieť si našu stránku: www.mzv.sk/skopje, kde v časti Cestovanie nájdete všetky potrebné praktické informácie.

Pri ceste autom nezabudnite,prosím, na havarijné poistenie a zelenú kartu, ktorú kontrolujú na hraničných priechodoch. Taktiež odporúčame zaregistrovať sa bezplatne na stránke MZVaEZ SR v tzv. registračnom formulári, aby sme Vás vedeli v prípade núdze kontaktovať. Link: https://www.mzv.sk/cestovanie_a_konzularne_info/registracia-pred-cestou-do-zahranicia

SRBSKO:

na srbské územie môžete vstúpiť aj s občianskym preukazom, žiadne povinnosti pre občana SR z toho nevyplývajú, jedine to, aby ste ho mali platný ... :)

Želáme Vám šťastnú cestu, Konzulárne oddelenie

Jánoš
07:33, 11. 04. 2017

ZDROJ:    http://mfa.gov.mk/index.php/en/for-foreign-nationals/information-on-visa-entry-to-the-republic-of-macedonia/entry-in-the-republic-of-macedonia-for-schengen-visa-holders

Entry in the Republic of Macedonia for Schengen Visa Holders

Citizens of the following countries are not required to have entry visa for the Republic of Macedonia:

1. EU member countries and signatories of the Schengen Agreement have the right to enter the Republic of Macedonia with a valid ID card.

2. Third countries with permanent stay in an EU member country or signatory country of the Schengen Agreement may stay in the Republic of Macedonia for up to 15 (fifteen) days upon every entry to the territory of the Republic of Macedonia, and the total amount of the subsequent stays in the Republic of Macedonia must not be longer than 3 (three) months within a six-months period, starting from the date of the first entry.

3. Third countries with multiple entry short stay Schengen visa type C valid at least 5 (five) days beyond the intended stay in the Republic of Macedonia. may stay in the Republic of Macedonia for up to 15 (fifteen) days upon every entry to the territory of the Republic of Macedonia, and the total amount of the subsequent stays in the Republic of Macedonia must not be longer than 3 (three) months within a six-months period, starting from the date of the first entry.

laci
14:40, 19. 04. 2017

"Do zavedenia zmien sa systematickej kontrole na vonkajších hraniciach schengenského priestoru museli podrobovať len občania tretích krajín. Občania členských štátov únie boli kontrolovaní len náhodne. Kontrola navyše prebiehala len nahliadnutím do cestovného dokladu.

Po novom musia všetci cestujúci smerujúci mimo schengenského priestoru predložiť cestovný doklad, ktorý hraničná kontrola preverí v medzinárodných a národných databázach. Výsledok z informačných systémov je dostupný už do niekoľkých sekúnd, no aj napriek tomu na hraniciach vznikajú výrazné zdržania.

"Ak sa však vyskytne situácia, že systematická kontrola všetkých občanov EÚ v databázach by mohla mať neprimeraný vplyv na tok dopravy na hraniciach, členské štáty sa môžu rozhodnúť vykonávať len cielené kontroly s použitím databáz na vybraných pozemných a námorných hraničných priechodoch, ak posúdenie rizika preukáže, že to nepovedie k rizikám vo vzťahu k vnútornej bezpečnosti, verejného poriadku, medzinárodných vzťahov členských štátov alebo ohrozenia verejného zdravia,“ informuje Európska komisia v tlačovej správe."

https://spravy.pravda.sk/ekonomika/clanok/426915-cesta-k-moru-bude-dlhsia-a-drahsia/

Vravel som nás budú kontrolovať, ale migranti si búdú prebiehať hranice bez dokladov , paráda toto som vravel, nie migrant ale občania EÚ doplatia na opatrenia

Jánoš
08:30, 20. 04. 2017

presne ako pise Laci, ak uradnici z Bruselu zistia, ze sa ludia, obcania EU,  kvoli tymto ich opatreniam na hraniciach buria, vydaju nejake usmernenia, aby to nebolo az take drasticke. Nejakeho volneho pobehovania migrantov hore dole tak, ako v minulosti by som sa uz asi nebal. Sused Orban postavil plot a aj ostatne staty to tiez chystaju, pretoze sa boja, ze Erdoganovi celkom prepne a otvori hranice pre tych migrantov, ktorych ma zatial v Turecku. Bezni obcania EU, co cestuju cez hranice na dovolenku, nepredstavuju podla mna az taku hrozbu ako ti co su uz davno skryti v statoch, kde su teroristicke utoky najcastejsie. Ti uz davno hranice prekrocili a tych treba vypatrat a eliminovat.

Kontroly su intenzivnejsie, to je pravda, ale nas to predsa od cesty autom do Grecka neodradi :) Zatial sa, podla sprav z medii, situacia najviac skomplikovala medzi Slovinskom a Chorvatskom, Ocakavam, ze toto iste bude nasledovat aj medzi Madarskom a Chorvatskom. My, co cestujeme medzi Madarskom a Srbskom taketo kontroly predsa zazivame odjakziva, Madari vzdy kontrolovali niekedy az viac ako poctivo, strazia Schengen smerom dnu ale aj von. Uvidime ake kontroly budu prebiehat medzi FYROM (Macedonskom) a Srbskom či Greckom v lete.

Mozno, ze som prilisny optimista (aj ked niekedy radsej dopredu ratam s horsou alternativou), no stale vravim, ze medzi HU a SRB a aj medzi FYROM a GR je dost hranicnych priechodov a tak je potrebne planovat cestu tak, aby sa riziko uviaznutia na hraniciach minimalizovalo. Treba vyuzit  radsej priechod urceny len pre obcanov EU a tiez vybrat si vhodny den na cestovanie, vikend by som urcite vylucil.

DOPLNENE 21.04.2017 - nech sa paci, Chorvatsko je prva krajina co uz rusi kontroly - https://www.aktuality.sk/clanok/464933/sprisnia-hranicne-kontroly-chorvatsko-sa-boji-o-svoj-cestovny-ruch/

Jánoš
12:23, 29. 04. 2017

Keďže stále panuje nejaká všeobecná nedôvera k cestovaniu do Grécka cez Srbsko a Fyrom len s občianskym preukazom (ID karta so strojovým čítacím kódom), chcel by som vás požiadať o názor, prípadne skúsenosti. Aj na jednom pomerne kvalitnom českom diskusnom fóre som sa stretol s tým, že sa tam stretávajú názory zastancov i odporcov, no debata o tom bola autoritatívne ukončená adminom a zástancovia cestovania s OP tam už asi túto tému otvárať nebudú :)

Ja osobne som oslovil zastupiteľské úrady dotknutých krajín aj naše MZV a ich odpovede jednoznačne potvrdzujú možnosť cestovanie len s platným OP novšieho typu, ktorý má spomínaný strojový kód. Podľa informácií ktoré mám, na prejazd Srbskom a Macedónskom (FYROM) stačí OP aj bez čipu a ktorý obsahuje kód pre použitie v čítačkách, z ktorého si napríklad aj colník načíta údaje o vás. Ak máte doma aj pas a ak si ho pozriete, aj tento má strojový kód a pri cestovaní ste sa určite stretli s tým, že colník aj pas načítava rovnakým spôsobom. Pre vysvetlenie prikladám fotku.

Samozrejme situácia sa môže zmeniť vplyvom nejakých problémov v súvislosti s migráciou, vývin situácie sa nedá s istotou predpokladať, no myslím, že to najhoršie už pominulo. Pokiaľ by som také informácie zachytil, určite ich tu zavesím a chcem poprosiť aj všetkých vás, čo sem chodíte a pocestujete do Grécka skôr než ostatní, prosím, napíšte tu svoje skúsenosti či poznatky pokiaľ pocestujete len s OP alebo ak už teraz máte nejaké overené informácie, ktoré budú určite zaujímať viacerých z nás.             

Domino
13:21, 01. 05. 2017

Ake cestovne poistenie si riesite pre seba, pasazierov a pre auto ked cestujete do GR? 

Pridať odpoveď

Pridať odpoveď

Ak chcete pridať odpoveď prosím prihláste sa. Ak u nás ešte nemáte účet, zaregistrujte sa.

Zapojte sa do diskusie!

Vytvorte si cestovateľský profil a zapojte sa do diskusie s ostatnými cestovateľmi alebo si vytvorte vlastnú tému. Na Vaše otázky a komentáre ostatní radi odpovedia :)

Vytvoriť profil
(zaberie to menej ako 30 sekúnd)
Vytvoriť tému

#SpoznajSlovensko

Sledujte nás

1. Vytvorte si profil

Získate tým domov pre všetky Vaše cestovateľské zážitky a stanete sa členom cestovateľskej komunity- ZAREGISTRUJTE SA

2. Uložte si zážitky

Pridajte si na svoj profil vlastné fotoalbumy, fotomomenty, napíšte článok, či recenziu z ciest. Všetok obsah u nás môžete združiť pod jednu strechu - vytvorte si u nás VÝLET!.

3. Zdieľajte a diskutujte

Vytvorený výlet zdieľajte vašim priateľom a podeľte sa tak jednoducho o všetky cestovateľské zážitky. Zapojte sa tiež do diskusie s ostatnými cestovateľmi.