Budapešť

napísal/a zagorova · zobrazení: 3112

Jedno krásne miesto, ktoré určite treba vidiet, spadla mi sanka hned pri príchode a doteraz som sa este po tyzdni nespamatala. Pre mna jako fanatického citatela historickych romanov, aj tych nasich slovenskych, aj z cias Uhorska, Rakusko-Uhorska, co poznam pribehy a legendy o rodoch Hunyadi, Andrassy, Esterhahy, Rakokczi a inych je pre mna proste raj . Teraz si dame trocha historie:

K prvemu osidleniu uzemia Madarska doslo pred tisicimi rokmi, prvými ludmi co sa tu usadili boli Kelti. Ich era nebola dlhá, v roku 35 pred nasim letopoctom do regionu pritiahli Rimania a uz koncom 1 storocia nasho letopoctu sa im podarilo Keltov vytlačit. Ked sem pociatkom 5 st. prenikol behom svojho tazenia Europou hunsky vladca Atilla /406-453n.l./ opustili Rimania hlavne město svojej provincie Pannonia, Aquincum a uvolnili prostor dalsiemu kočovnému kmenu – Madarom.

Presny povod Madarov nie je znamy, predpoklada sa však, ze pochadzaju z oblasti medzi riekou Volgou a pohorím Ural, v dnesnom Rusku. Podla overenych historickych zdrojov překročilo koncom 9. Storocia sedem maďarských kmenov vedených králom Arpádom / zhruba 850-907 n.l./ hranice dnesneho Madarska. Uz po troch generaciách sa podarilo královskej dynastii Arpadovcov spojit sa prostredníctvom vnuka Istvana / Stefana/ 975-1038 s papezom a zalozit Uhorske kralovstvo.

V roku 1241 ale nove kralovstvo utrpelo svoju prvu porazku v bitke proti Mongolom. Potom, čo Mongoli vyplienili města Pest a Óbudu/ stary Budin/ vybudovali Madari v Budine prve opevnenie. V nasledujucich 250 rokoch panoval viacmenej klud a mier, a za krála Matyasa Korvína/1443-1490/ zazilo Uhorsko obdobie rozkvetu svojej stredovekej mocnosti. Po jeho smrti dochadzalo v dosledku sarvatok medzi slachtou k oslabeniu pozicie celeho státu a z juhu naviac sucasne silila hrozba Osmanskej rise.

Dna 29.8.1526 narazila při malej obci Moháč pestra a nesuroda uhorska armáda na Turkov. Behom dvoch hodin bol uhorsky stát mŕtvy, jeho armáda rozmetaná a hlavne mesto vydané utocnikom napospas. Skoro nato Turci obsadili Budín a zostali v nom celych 150 rokov, pokial v roku 1683 Habsburgovia nezastavili ich pochod na Vieden a o 3 roky Budin v roku 1686 celkom osvobodili.

Zem tym slobodu neziskala, iba sa pre zmenu ocitla pod nadvladou Habsburgov. V roku 1703 postavil Sedmihradsky kniha Frantisek Rakoczi II / 1676-1735/ armadu proti Rakusku , jej povstanie bolo však po 8 rokoch potlačené. Muselo uplynut dalších 140 rokov, kym v roku 1848 vzplanulo dalsie povstanie. Rebelia bola kruto potlacená, ale napriek tomu bola habsburska risa natolko oslabená, že musela akceptovat takzvanu dvojitu monarchiu – Rakusko-Uhorsko. V nasledujucich desatrociach zazila Budapest nový rozmach, ale ten však ukoncila prva svetova vojna.

V I. Světověj vojne sa pridalo Madarsko na stranu Nemecka a to s katastrofálnými dosledkami. Na konci vojny stratilo Madarsko tretinu uzemia – územie Sedmohradska / Transylvanie/ ziskalo Rumunsko. Pocas II. Světověj vojny to urobili tiez, ze sa priklonili na stranu Nemecka, tiez s hroznými nasledkami, statisice Madarov zomreli v boji alebo v koncentracnych taboroch. Ked Miklos Horthy/1868-1957/ v roku 1944 pozadoval zastavenie bojov, napochodoval sem Hitler , v roku 1945 Budapest dobila sovietska armáda, a ako inak, zase osloboditelia boli iba novi okupanti.

Najvyraznejsimi osobnostmi uhorskej historie su kral Istvan /Stefan/ 975-1038/ a Matyas Corvinus/1443-1490/. Stefan, prvy kral Uhorska staval hrady a siril v zemi křesťanstvo, Matyas zase podporoval rozvoj renesancie a vdaka mudrej politike a vojenskym vitazstvam dokazal vytvořit zo země velmoc. Revolucionar Frantisek Rakoczi II / 1676-1735/ viedol prve povstanie proti Habsburgom. Druhemu povstaniu o 150rokov neskor /1802-1849/ velil Lajos Kosuth. Podporu ziskal aj u spisovatela Sandora Petofiho/1823-1849/ ktory v bojoch aj zahynul a u Istvana Szechenyih, ktorý je najvacsim maďarským narodným hrdinom. /1791-1860/ Stal sa ludovym hrdinom, ked prepisal vacsinu svojho majetku na chudobných polnohospodarov, zasadil sa o zrusenie nevolnictva, financoval prve železnice, zaviedol chov užitkových zvierat, ale aj splachovanie na toaletách, zalozil Madarsku akademiu vied, a hlavne sa zasluzil o stavbu Retazoveho mostu, ktorý je z jeho diel najslavnejsi. Po nom sme sa presli, na Budinskej strane zacina pod Hradnym vrchom , robi pomyselnu ciaru medzi královským palacom a bazilikou sv. Stefana, ak ho budete hladat na mape, tak to je ten co spaja baziliku s hradnym kopcom vzdusnou ciarou skoro priamo. Most ochranuju z kazdej strany dva levy, vraj nemaju jazyky.

Je jasne ze sa sem este vratim, a uz aj viem presne kedy, 19-20.12.2015 a potom 10.1.2016 , takze si pozriem to co som teraz nemala moznost, isto by som chcela vojst do chramu krala Matyasa kvoli vyzdobe a oltaru, do Kralovskeho palaca do narodneho muzea kvoli hrobkam sedmohradskych kniezat, do kniznice kvoli 7 milionom knih, do baziliky sv. Stefana do kaplnky kvoli jeho pravej ruke, do Parlamentu kvoli korunovacnym klenotom, Aquincum kvoli rimskym vykopavkam, a este kade tade po meste, je tam toho ovela viac, nez len na 3 dni behania.

Komentáre

Komentovať

z výletu

Budapešť 2015 oktober s Monikou


Miesta a objekty
ďalšie články od zagorova

Budapešť - albumy

Albumy som rozložila na casti, Buda a Pest, Bazilika sv. čítať ďalejPrimošten

Primošten Malebná zemědělská obec a významné letovisko v nejjižnější části čítať ďalej


Pico El Teide

El Teide 28.1.2016 Nooo, TOP zažitok pre domasedov obecnych ako čítať ďalej


Šibenik Aquapark Solaris 2013

Celý rok sme sledovali na internete, ako sa vyvinie situácia čítať ďalej


ostrov Rab - Supetarska Draga

V auguste sme zabehli na ostrov Rab na 5 dní. čítať ďalej


Plitvické jazerá

Plitvické jazerá 30.6.2012 Pri návrate z dovolenky v Šibeniku sme čítať ďalej