Čo sa dialo v Paríží

napísal/a Arfea · 31. 03. 2018 · zobrazení: 2814

Náš výlet v Paríži začal príletom na letisko Orly v stredu večer. Orly sú super, ešte celkom rozumne situované, na miesto prebývania sme sa dostali jedným atobusom (aj keď to trvalo hrozne dlho). Čo sa týka hromadnej dopravy v Paríži, my sme zainvestovali do kartičky Navigo (22€/týždeň), ale ak by sa nám nabudúce podarilo zaistiť ubytovanie niekde v centre, možno by sme sa spoľahli na nohy, prípadne bicykle Velib. Ale to ich starobylé metro je tiež zážitok.

118 rokov staré metro, škoda, že ten kýblik nevidno lepšie

Vo štvrtok sme začali prechádzkou po ostrove v Seine, kde je Notre-Dame a Saint Chapelle. Počasie nám neprialo, tak sme sa čoskoro presunuli k Louvru a tam sme strávili zvyšok dňa. Vstup je pre ľudí do 26 rokov zdarma, starší smrteľníci si zaplatia 15€. Úplne super. Do Louvru by som chodila aj každý deň a len tam sedela pri Níké. 

Druhý deň sme začali pri Eiffelovke, no a je to pekná veža, prekvapilo ma, aká je veľká a taká príjemne nažltlá. Každopádne, dať 18€, aby sme šli hore, to mi prišlo ako také vyhadzovanie peňazí. Ďalšie skvelé miesto na vyhadzovanie je Galéria Lafayette, na ktorej streche je terasa so super výhľadom. Na večer sme si naplánovali konečne nejakú živú kultúru v podobe koncertu v La Belleviloise. Štvrť Belleville je zárukou nejakej dobrej parížskej klubovej atmosféry. La Bellevilloise je klub/reštaurácia/kaviareň so zaujímavou architektúrou a skvelou atmosférou. Kapela bola zaujímavá, úprimná, francúzsky podnapitá. Úplne výborné.


Sobotu sme začali prechádzkou v Promenade Plantée - bývalé koľaje premenené na taký park? ťažko to pomenovať. Nie je to turistami vyhĺadávaná vec, stretli sme viacero starých panií a veľa bežcov. Po super kávičke sme sa presunuli na Champs-Elysées, to bola nuda (ani Václavák sa mi nikdy nepáčil). Na večeru sme šli do jednej pizzerie, kde vystupovala spevácka skupina. Po jedle nám rozdali zošit so slovami piesní a celá reštaurácia spievala. Hlavne po martini to bolo veľmi vtipné. https://www.tripadvisor.fr/Restaurant_Review-g187147-d3186378-Reviews-Le_Bistrot_des_Martyrs-Paris_Ile_de_France.html

Následne sme sa prešli ešte kúsok k Montmartru a odviezli sa hore lanovkou (ktorá je v cene tramvajenky, aj keď Monika chcela ísť pešo). No a hore je to také spojenie atmosféry Riegrových sadov (gitara a pivo) a asi prvého kostola, ktorý sa mi naozaj páčil - Sacré Couer. 

V nedeľu sme si zopakovali pokus o vstup do Notre-Damu - tentoraz bola fronta ešte dlhšia, ale Monika sa obehla. Potom sme mali veľmi nekonkrétny plán, a to kúpiť si niečo pekné v sekáči. Podarilo sa to úplnou náhodou, keď sme jeden zazreli z nášej obľúbenej linky 96. Zo zoznamu sme si ešte ten deň odškrtli prechádzku pri Seine a kanál Saint-Martin (ten sme potom spoznali vo filme Samba :D). V pondelok sme už len oddychovali v parku Bois de Vincennes, pri ďalšej kávičke s croissantom a potom sa pobrali na letisko. 

Do Paríža sa ešte určite vrátim na trochu dlhšie a skúsime sa viac ponoriť do parížskeho farebného života. 

Komentáre

Komentovať

z výletu

Čo sa dialo v Paríží


Miesta a objekty

ďalšie články užívateľa Arfea

Záchrana rumunských lesov

Rumunsko je krajina s nádhernou prírodou, ktorú si jej obyvatelia čítať ďalej


Noc pod šírou oblohou

Po týždni v rumunských lesoch som sa akosi nevedela uspokojiť čítať ďalej


Pár dní na cypre

Náš výlet sa začal v cyperskom meste Paphos čítať ďalej


Frodo a Sam v krase

Naša túra začala v Turni nad Bodvou, konkrétne na rázcestí čítať ďalej


Výstup na Tri koruny

Náš výstup na Tri ko'runy sa začal v dedine Sromowce čítať ďalej