Deň v Budapešti

napísal/a Arfea · 01. 09. 2016 · zobrazení: 5292

Nočný vlak z Bukurešti dorazil do Budapešti ráno a mala som takmer celý deň na spoznávanie mesta. Peniaze som zmenila hneď na stanici, čo bola zrejme chyba (netušila som správny kurz), ale dostala som aspoň mapu mesta. Už len objaviť skrinky na odkladanie batožiny (necelé 2€), napchať tam vak a mohla som sa vydať do centra.

Môj batožisko musel do skrinky

Mapa mi veľmi pomohla, aj keď mi trvalo dlho, kým som nabrala správny smer. Prvou takouto neplánovanou obchádzkou bola Huszarova ulica, čo bolo super, lebo je tam krásny kostol s krásnym parčíkom okolo, kde som dojedla posledné zásoby. Druhou zastávkou bol skvelý sekáč, kde mali všetko za 350 forintov, čiže asi 1,20€. Cestou späť som si tam kúpila nové šaty, aby som mohla do vlaku nastúpiť s čistým svedomím aj po týždni v rumunských lesoch. Budapešť je všeobecne lacné mesto, povedala by som, že ceny sú podobné ako na Slovensku.

Prechádzať sa po centre bolo naozaj príjemné, ľudí bolo tak akurát, všade kopa cyklistov, fontánky a parčíky. Požičovne bicyklov sú naozaj na každom kroku a fungujú takmer samé, platí sa pohodlne kartou. Pri Dunaji sa nachádza Great Market Hall, čosi ako trh s tradičnými maďarskými produktmi. Kopy slaniny, mäsa, papriky, medu, tokajského vína za fajn ceny v naozaj zaujímavej budove. Všetci mi rozprávali o nábreží v Budapešti, že sa tam dá prechádzať dlhé kilometre popri rieke - ja som asi bola v nejakej inej časti, medzi mnou a Dunajom bola široká cesta plná áut, preto som sa čoskoro vrátila na Rákocziho ulicu. Našla som krásnu ulicu, kde som sa zastavila na obed. Varil mi dredatý kuchár fakt dobré cestoviny a k tomu som mala takmer nekonečnú osviežujúcu limonádu.

Ulica sa mi veľmi páčila

Pomaly som ssa vydala na cestu späť ku Keleti. Šla som okolo Národného múzea, kde sa mi páčilo asi najviac. Krásne čisto biele dórske stĺpy a schodisko, kvetinové záhony a voľné wifi - proste krása. Už poriadne unavená som celá prekvapená našla český bar. Volalo sa to Hrabal Sörözö podľa českého spisovateľa. Neodolala som a dala si aspoň malé pivo. Poslednou zaujímavosťou bola predajňa hudobných nástrojov, pred ktorou stál klavír. Očividne nebol celkom v poriadku a znel trochu zvláštne, napriek tomu jedna rýchla Für Elise potešila. Napokon som sa konečne prezliekla do nových šiat a úplne zmorená sa zvalila na lavičku aj s vakom a dočkala sa vlaku.

Komentáre

Komentovať

z výletu

Forest Rescue Station


Miesta a objekty
ďalšie články od Arfea

Záchrana rumunských lesov

Rumunsko je krajina s nádhernou prírodou, ktorú si jej obyvatelia čítať ďalejO Varne

Varna je také sympatické mesto. Strávili sme tam asi jeden čítať ďalej


Noc pod šírou oblohou

Po týždni v rumunských lesoch som sa akosi nevedela uspokojiť čítať ďalej


O Sofii

Naučte sa azbuku alebo cestujte s niekým, kto ju ovláda. čítať ďalej


Výstup na Tri koruny

Náš výstup na Tri ko'runy sa začal v dedine Sromowce čítať ďalej


O Plovdive

Plovdiv bude v roku 2019 európske hlavné mesto kultúry a čítať ďalej