Frodo a Sam v krase

napísal/a Arfea · 28. 08. 2018 · zobrazení: 3150

Naša túra začala v Turni nad Bodvou, konkrétne na rázcestí smerom Háj. Bol jeden z tých hnusných tropických dní leta 2018, slnko nás pálilo a ukryť sa nebolo kde. Po chvílke na hlavnej ceste sme našli na stĺpe nevýraznú modrú značku. Monika rozhodla, že to je tá naša a začali sme stúpať po ceste, medzi chatami. Nad nami sa týčil zrúcaný Turniansky hrad. úpalové vyčerpanie

Veľmi skoro sa čiastočne tienistá cesta zmenila na skalnatú pustinu s malými kriakmi a slnkom spálenou trávou. Na rázcestí sme sa vydali smerom na Zádielsku dolinu. Bojovali sme statočne, ale čoskoro sme sa cítili ako Frodo a Sam na svahu Hory osudu a museli sme si dať pauzu. Pauza sa pretiahla, čakali sme, kým sa Sauronovo oko trochu skryje a dobre sme urobili. Je pravda, že už nám nechýbalo veľa do lesnatej časti trasy, ale nemali sme sa kam ponáhľať.

Slovenský kras je celkom pekný, všase sú tam okrem veľkých skál v tiesňave také malé skalky po ceste. Videli sme aj mega veľkého zajaca. No a váhľad je fenomenálny, odporúčame prísť ráno, keď slnko svieti na protější stranu. Zádielska tiesňava

Pokračovali sme ďalej (po modrej asi stále) okolo divného prístrešku na rázcestie, tam sme stretli veľmi milých Čechov, pokecali o ceste a vydali sa k Zádielskej chate dole kopcom. Dole, dole, do chládku doliny. Tam stojí Zádielska chata s výbornými pirohami (pirohmi?). Za 4 eurá sme prespali pred chatou v staníku a boli sme rady, že okolo nás behajú miestne psíky, lebo medvede nie sú žiadna sranda. Spať sa mi vôbec nechcelo, lebo tam bolo veľmi krásne, uprostred lesa, pod hviezdami.

Súmrak

Ráno ma bolel chrbát, lebo niekto si nevie zaobstarať poriadnu karimatku, tak som musela zapožičať. Podarilo sa mi veľmi pekne zbaliť stan, to ma tak potešilo. No a šli sme späť, hore tým kopcom na rázcestie, opäť na modrú a potom sme odbočili do dediny Háj (AKA Áj po moďarsky :D). Dedina je to výborná, boli sme unesené - majú tam funčkný obchod aj s toaletou, studničky s pitnou vodou, krčmu a bežcov(a). No a vodopády, samozrejme! 

Vodopád číslo 1

Vodopády sú dva, prvý je takýto pekný, útulný, s parádnou ľadovou vodou. Osviežili sme sa a vydali sa na ešte dlhú cestu na naše Rázcestie, Háj. Monike sa podarilo stopnúť veľmi milý maďarský pár. Boli takí super, že nás vzali až do Moldavy nad Bodvou, vysadili nás priamo na stanici, odkiaľ sme sa vydali autobusom do Košíc. 

Komentáre

Komentovať

z výletu

Mordor v Slovenskom krase


Miesta a objekty

ďalšie články užívateľa Arfea

Sedem rilských jazier

Pohorie Rila je neďaleko od Sofie, jeho najvyšší vrch Musala čítať ďalej


Túrička zo Spišských Tomášoviec

Náš prvý výletík v Raji sme chceli mať nie veľmi čítať ďalej


Čo sa dialo v Paríží

Náš výlet v Paríži začal príletom na letisko Orly v čítať ďalej


Deň v Budapešti

Nočný vlak z Bukurešti dorazil do Budapešti ráno a mala čítať ďalej


O Varne

Varna je také sympatické mesto. Strávili sme tam asi jeden čítať ďalej