O Sofii

napísal/a Arfea · 27. 09. 2017 · zobrazení: 4575

Naučte sa azbuku alebo cestujte s niekým, kto ju ovláda. Inak sa stratíte.

Okrem tejto komplikácie sa nám v Sofii dovolenkovalo dobre. V meste vládne pohodička, mestská doprava funguje fajn a večer bolo mesto plné ľudí. Našou prvou zastávkou bol Terminál 1 sofijského letiska. Pred touto nie celkom modernou budovou sme si hneď zakúpili denné lístky na MHD za neuveriteľné 2 €. Mali sme šťastie, pretože ostatné dni sme tieto lístky zháňali len veľmi ťažko. Predávajú sa v malých stánkoch pri niektorých autobusových zastávkach. Z letiska do centra sa pohodlne dostanete metrom - z Terminálu 2, kam vás dopraví zdarma shuttle bus.

Archeologické nálezisko Serdika

Aj v Sofii boli Rimania. A takto pekne si Bulhari zreštaurovali zvyšky rímskych stavieb, ktoré našli pri budovaní stanice metra. Archeologické nálezisko integrované do podchodu. Len sa mi nechce veriť, že im to vandali nezničia.

Metro Serdika

Prvý večer sme strávili pri NDK - národný palác kultúry. Budova sa akurát opravovala, tak sme z nej veľa nevideli, oveľa viac sme si užili krásny park pri paláci - milión fontán, milión ľudí a skejtov.

Neďaleko sme sa najedli v super reštaurácii, volalo sa to Fox & Hound a je to tu:https://www.google.sk/maps/@42.6890071,23.321611,3a,75y,317.5h,82.97t/data=!3m6!1e1!3m4!1slYY22gvGCMH2tmpvXzWCrg!2e0!7i13312!8i6656?dcr=0

Pri NDK začína Vitosha boulevard, veľmi dlhá ulica, sčasti pešia zóna s kaviarňami a obchodmi - niečo ako Václavák v Prahe, dala som si tu výborný fresh z pomarančov a kúpila háčik na vlasy (na letisku mi ho nevzali!!! :)).

V Sofii sme ďalej našli veľa kostolov a jednu mešitu, všetko veľmi pekne udržiavané.

Mešita Banja Baši

No a národné divadlo je také pekné elegantné.

Národné divadlo

Nad Sofiou sa vypína pohorie Vitosha, čo je veľmi obľúbená rekreačná oblasť. Mal by tam chodiť autobus 63, no tentokrát ma Eway sklamal. Autobus zastal pod horou a šofér nám vysvetlil, že hore, do dediny Zlatnite mostove (Golden bridges) chodí len cez víkend. Nádej umiera posledná, skúsili sme stopnúť nejaké auto. Zastavilo nám asi štvrté auto parádnym šmykom. Doteraz nechápem, ako sme cestu s tým pánom prežili - po úzkych cestách si to páral osemdesiatkou, v zákrutách predbiehal ostatné autá a keď si zapaľoval cigaretu, volant nedržal nikto. Všetko dobre dopadlo a mohli sme sa vydať na krásnu túru.

Vitosha

V Sofii sa nám páčilo, ale je pravda, že sa tam dá ľahko stratiť, kupovanie lístkov bolo problematické a málokto vedel po anglicky. Mňa najviac dostalo to, že všetky zastávky boli vypísané len v azbuke. Na zorientovanie sa v hromadnej doprave je super aplikácia Eway. A keď budete v Sofii, určite si dajte zmrzlinu - bola vynikajúca.

Komentáre

Komentovať

z výletu

Výletovanie v Bulharsku


Miesta a objekty
ďalšie články od Arfea

Sedem rilských jazier

Pohorie Rila je neďaleko od Sofie, jeho najvyšší vrch Musala čítať ďalej


O Varne

Varna je také sympatické mesto. Strávili sme tam asi jeden čítať ďalej


O Plovdive

Plovdiv bude v roku 2019 európske hlavné mesto kultúry a čítať ďalej


Dojmy z Bulharska

V Bulharsku sme navštívili Sofiu, Varnu, Zlaté piesky a Plovdiv. čítať ďalejPalác v Knosse

Knossos sa nachádza neďaleko mesta Heraklionu, autobusové spojenie je rýchle čítať ďalej


Čo sa dialo v Paríží

Náš výlet v Paríži začal príletom na letisko Orly v čítať ďalej


Výstup na Tri koruny

Náš výstup na Tri ko'runy sa začal v dedine Sromowce čítať ďalej


Deň v Budapešti

Nočný vlak z Bukurešti dorazil do Budapešti ráno a mala čítať ďalej


Noc pod šírou oblohou

Po týždni v rumunských lesoch som sa akosi nevedela uspokojiť čítať ďalej