Rýchly výlet za krásami rakúskeho Neusiedlu

napísal/a Simonka · 27. 07. 2016 · zobrazení: 2023

neusiedl

S kamarátkami sme hľadali možnosť krátkeho výletu do okolia Bratislavy a voľba padla na rakúsky Burgenland. Nachádza sa veľmi blízko od nášho hlavného mesta a ponúka veľa možností, ako tráviť voľný čas športom, kúpaním, ale aj obyčajným oddychom.

Po 8.mej ráno vyrážame z hlavnej autobusovej stanice na Nivách autobusom Slovak Lines, za necelú hodinu sme v Neusiedl am See. Dostali sme sa až priamo k jazeru, kde sa nachádza niekoľko reštaurácií, a tak si vychutnávame rannú kávu. Neusiedl am See patrí k obľúbeným letoviskám Neziderského jazera, je to veľmi pokojné mestečko, ktoré má len o niečo viac ako sedem tisíc obyvateľov. Vždy trochu zamrzí, keď človek vidí, ako dokážu Rakúšania naplno využit potenciálu cestovného ruchu oproti Slovensku. Možnosti je skutočne habadej, od jachtingu, cez surfovanie, kúpanie, jazdu na koni, cyklistiku či tenis.

Neziderské jazero je najzápadnejšie európske stepné jazero a taktiež najväčšie jazero v Rakúsku. Jazero je takmer úplne obklopené pásom trstiny. Ide o druhý najväčší súvislý trstinovy porast v Európe. Zároveň sa tu nachádza veľa vzácnych zvierat a druhov vtáctva.Ešte jedna zaujímavosť o jazere. Pri pohľade naňho by ste mohli mať dojem, že v diaľke sa obloha a voda akoby vzájomne dotýkajú. Tento jav spôsobuje zakrivenie povrchu Zeme, ktoré je medzi Neusiedlom am See a Morbischom 9,60 metra. Preto nie je možné vidieť z jedného konca na druhý.

Jazero je veľmi plytké a tým pádom vhodné pre každého a voda sa v letných mesiacoch zohrieva niekedy až na 30 stupňov. Oblasť Neziderského jazera je od roku 2001 Svetovým dedičstvom UNESCO (netreba zabúdať, že nadnárodne – spoločne s Maďarskom).Ako ďalší program sme si po odporúčaniach známych zvolili cyklistiku, v hoteli Wende si zapožičiavame bicykle a zvyšok času do odchodu strávime na cyklistickej trase. Letná linka Slovak Lines premáva počas letného obdobia nie iba smerom do Neusiedlu ale zastávku má aj v rakúskom Parndorfe a tak sa cestou naspäť zastavujeme na nákupy v Outlet centre.

Výlet do Burgenlandu je veľmi nenáročným, ponúka možnosti tak aby si každý našiel to „svoje“. Ak ste pri Neusiedli ešte neboli, odporúčam, aby ste si pred cestou prezreli oficiálnu webovú stránku www.neusiedlamsee.at, ktorá je aj v slovenčine a nájdete tu veľa užitočných tipov.

Komentáre

Komentovať