Šetnica u kanalu sv. Ante / Okolo prielivu sv. Anteho na bicykloch s Miškou

napísal/a zagorova · zobrazení: 1437

Perfektný výlet, či už peší, alebo na bicykloch. Novovybudovaný turistický chodník dlhý niekoľko kilometrov, siahajúci od Mariny Mandaliny v Šibeniku až na opačný koniec prielivu sv. Anteho až po pevnosť sv. Nikole, kde sa dá prísť po rokoch suchou nohou. Doteraz sa dalo iba po mori. My sme spravili výlet od pevnosti, smerom od dedinky Zablače. Chodník / alebo aj šetnica / sa stretáva s morom a delí sa na 2 smery, k pevnosti doľava a doprava smerom ponad prieliv až do Šibenika.

Poza pevnosť na nás vykáva majákový dom na opačnej strane prielivu pred Jadrijou, popri chodníku sú urobené lavičky a miesta na odpočinok, už je tam aj nové detské ihrisko, tak ideálne miesto na večernú prechádzku. Stúpa sa po hrebeni,ktorý lemuje prieliv, až na 2 vyvýšené vyhliadky, jedna krajšia ako druhá. Chodník sa vinie miestami pod stromami, miestami len pomedzi olivovníky a nizke kry, aké rastú všade v Chorvátsku. Pomedzi kríky sa hadia kamenné násypy, tie slúžia na zachytávanie vody, občas boli usporiadané do abstraktných vzorov, až mi bolo ľúto ľudí, čo to tam ukladali, nie je možné aby to tak samé vzniklo, musel tam priložiť k dielu človek, a muselo tých rúk byť veľmi veľa.

Z najvyššej vyhliadky, kde sú tiež urobené lavičky a miestečka na oddych sa nám otvára pohľad až do Šibenika. Krásny panoramatický výhľad na všetky pevnosti, vzadu keď sa otočíte vidíte v diaľke pevnosť sv. Nikole, takže máte na dohľad všetky šibenické pevnosti. Úplne perfektne vidno panorámu mesta, pevnosti, katedrálu, kniežací palác, celé nábrežie...

Pri najvyššej vyhliadke sa chodník otáča smerom dole, ale klesanie je také prudké, že třeba bicykle brzdiť dole kopcom. Ideme dole k najužšiemu miestu prielivu a blížíme sa k jedinému domu na tejto strane poloostrova, ten zase všetci obdivujú z lodí a z nábrežia Šibeniku. Blížíme sa k maríne Mandalíne , po ceste míňame uzavretý priestor, ktorý bol počas vojny v 90 rokoch minulého storočia podmínovaný. Už sa blížíme k hladine mora, pri maríne chodník končí a začína cesta. V maríne obdivujeme velikánske jachty a plachetnice. O pár stoviek metrov je mesto, k tomu sa dostaneme v iných článkoch a albumoch.

Komentáre

Komentovať

z výletu

Šibenik - Prieliv sv. Anteho na bicykloch


Miesta a objekty

ďalšie články užívateľa zagorova

Výlet do Šibenika na Galiji

Po prvom týždni obdivovania pirátskej lode Galija z pláže sme čítať ďalej


TROGIR 2013

TrogirKto navštívi strednú časť Dalmácie, nemôže v nijakom prípade obísť čítať ďalej


Plitvické jazerá

Plitvické jazerá 30.6.2012 Pri návrate z dovolenky v Šibeniku sme čítať ďalej


Krapanj

Ostrovček Krapanj je ľahko dostupný z pevniny, z dedinky Brodarica, čítať ďalej


Šibenik 2011-2012-2013

Šibenik ma načisto uchvátil už pri prvej návšteve v roku čítať ďalej