téma: Cesta do Grécka vlastným autom

Pridať odpoveď
František
17:58, 01. 09. 2019

Pozdravujem všetkých turistov a cestovateľov,

najskôr ďakujem vpodstate všetkým tu prispievajúcim za cenné rady a pripomienky. Veľa z nich som použil pri svojej ceste na Thassos a rád by som sa aj ja podelil so svojimi. Cesta tam - bez najmenších problémov. Na hraniciach max.10 minút, na mýtniciach zanedbateľné. Až na jednu výnimku - prechod za Star Dojranom, kde som(teda sme) mali ubytko, do GR. Ale dôvod bol skôr prozaický - druhý colník "trochu meškal do práce" ... Mecedónsko odporúčam na zastavenie , prenocovanie a doplnenie zásob. (tie ceny tam sú veľmi priaznivé - komplet večera pre troch v slučnej reštike - 13€). Tassos splnil očakávanie. Čistučké,možno až teplučké more,príjemní ľudia. Počasie nádherné.  Cesta späť - pár upozornení ... v Thessalonikách verte navigácii a nedajte sa zviesť smerovke Makedonia. Tak sa totiž volá letisko. Skoro na pol ceste ubytko v Niši s ochutnávkou miestnej kuchyne - a zase za celkom prijateľné ceny. Keď sme okolo obeda prechádzali Belehradom (ten obchvat je skutočne pomalší)už som si robil kalkuláciu že ako ja hrdina budem podvečernú kávu v srdci Slovenska požijem.Na druhom kilometri pred HorgosI-Roszke I vytriezvel. Celkom 3:50 hod !!! v obkľúčení Nemcov,Holanďanov a iných.Len neviem prečo sa vyobliekali do buriek, teplákov a rozprávali sa medzi sebou myslím, že po turecky....Cesta cez Maďarsko už bola fajn a doma sme boli "raz-dva. Ešte keď Maďari dokončia  aspoň rozostavané úseky diaľnice pred Vácom,bude to ešte lepšie.  Počítam, že zážitok z SRB-H hraníc, po pár dňoch ustúpi skoro do zabudnutia a zostanú len pekné spomienky.....Tak uvidíme, čo o rok...

Nera738
18:38, 01. 09. 2019

Janos ďakujem. Poznáme. Preberá aj s ňou nejaké tie veci. 

Jánoš
08:10, 03. 09. 2019

František - vitaj :)  Dakujeme za info, no hned na uvod si neodpustim dve otazky. 1. Preco ste isli z Thassosu cez Solun? Nevracali ste sa zasa cez Dojran? 2. Spominal si, ze si si to tu na fore pozrel a teda ma zaujima, preco Horgos I a nie hociktory z hraniicnych priechodov, ktore tu spominame ?  :)

František
10:03, 03. 09. 2019

Jánoš  - Nuž nazvem to začiatočnícka chyba ..."ďiaľnica" cez Solún a hore na hranice sa mi zdala,ako rýchlejšia alternatíva oproti "okreske" cez Dojran. Ale nabudúce je to jasné... A Horgoš I ? - Už od Belehradu som si vravel - piatok okolo obeda -to ešte väčšina turistov balí a tých pár minút vydržím. Teda vydržal som aj tie takmer štyri hodiny,ale nabudúce už nikdy viac Horgos I ! 

Nera738
11:11, 03. 09. 2019

Horgos je fajn ak si sám šofér a tahas celú cestu. Trochu si potom môžeš zdriemnut na hranici 

Rafo
16:40, 03. 09. 2019

Nera738 - nemôžeš si zdriemnuť, tam sa bojuje o každý centimeter cesty vpred s kebab boys :)

Jánoš
08:45, 04. 09. 2019

František - Nemaj boj, drviva vacsina z nas  na zaciatku putovania do GR urobila nejaku zaciatocnicku chybu :) Skusenost je neprenosna. No ale napriek tomu na zaklade svojich skusenosti odporucam naplanovat si cestu a pobyt tak, aby si sa tam aj nazad presuval  uprostred tyzdna, aj ked uz ani toto nie je 100%. Prejazd cez HU/SRB hranice tak, aby si tade prechadzal v case od 7:00 do 18:00 (otvorene do 19:00, no mozu ti zavoru spustit rovno pred nosom) cez tie mensie hranicne priechody, kam turci nemozu ak nemaju pas niektorej z krajin EU, aj ked maju auta s espezetkami zapadnych krajin kde ziju. No a aj ked na SRB/MKD hranici zacali koncom augusta vybavovat srbski a macedonski colnici uz v jednej budke (nestoji sa dvakrat v dvoch kolonach ale len v jednej spolocnej), ja odporucam ak ides do GR na zapadnu cast - Thassos, Chalkidiki, Nea Vrasna, Asprovalta, Ouranopoli, atd. hranicny priechod Dojran a ak ides na vychodnu cast GR - Igoumenitsa, Zakyntos, Lefkada, Korfu atd., tak hranicny priechod medzi MKD a GR  Medzhitlija/Niki.

maros22
09:00, 05. 09. 2019

Všetkých zdravím pridávam link na webové kamery MKD, SRB, HU priechody a mýtnice.

http://alltrafficcams.com

Jánoš
11:19, 06. 09. 2019

maros22 -  velka vdaka, no daj to do vlakna https://www.somturista.sk/forum/tema/grecko-odkazy-a-linky-na-uzitocne-informacie-pri-ceste-na-dovolenku-67 tu sa to strati :)

lukasLNZGJ
08:11, 24. 09. 2019

Ahojte, dlhsie mi trvalo, vahal som, ci to tu vobec napisat, ale ak to pomoze aspon jednemu, tak to bude mat vyznam. Vahali sme cele leto ci vobec pojdeme k moru a kde, nakoniec sme boli na 98% rozhodnutí pre gRécko (ked nám na zaciatku jula zrusili rezervaciu v HR :) ) nieco sa skomplikovalo a zarezervovali sme nakoniec Albansko (krasa super spica...ale to je vlákno o Grécku, tak spat k teme :)

cestou spat som naplanoval tak ze sme presli do Grecka a ostali na tri noci pod Solunom, ze aspon nakukneme a ponorime sa do Egeja :). V Gr som bol prvykrát a neviem, či sa prekonám a niekedy sa vrátime. Pláž sa mi zapáčila - neviem ako sa to vola taky cip pieskovy, je tam vrak lode Epanomi... velmi pekne prostredie. auto som zaparkoval pod olivami pri kaplnke st. Nikolas. cely den bolo na ociach asi 100-200m od nás. aj tak sa stalo ze posledny den (chceli sme odchadzat okolo obeda , ze si vpohode nakupime a pobalime veci, ze na druhy den súpokone odideme domov) detom sa strasne pacilo a najmensej 3rocnej vazne hrozilo ze sa nakoniec dovolenky nauci plavat :) tak sme to potiahnli a okolo 17tej sme sa uz hladni a smadni vybrali z place pomaly domov.... ked sme zhrozeni zistili, ze vodicove sklo a sklo za nim je rozbite. z auta ukradnuta penazenka s komplet dokladmi, mobil a velka taska s oblecenim su fuc... zacal kolotoc, volali sme velvyslanectvo, to nevedelo cislo na policiu... ked sme volali policiu, kazde druhe slovo bolo po grecky... ludia ktory chodili okolo prosil som ich o pomoc, aby gr policii vysvetlili kde sme vlastne a ze cakame na nich... nejdem to tu rozpisovat, ani sa to uz neda. Citil som sa bezmocne vprdeli s placucou manzelkou, 4mi detmi (7,6,3,1) a autom plnom skla. trvalo vyse 2hod ked prisla "policia" nevedeli po anglicky ani tuk, tak sme sa dohodli ze ideme na stanicu. netrebalo si im ani fotit auto, ani nejako sa povypytovat po okoli... pockali kym nahrubo vyhadzem sklo z auta a sli sme vsetci na policiu. tam po vyse hodiny sa nam zacal venovat clovek ktory vedel zakladne po anglicky a daval na mna kecy, ze Grecko je najbezpecnejsia krajina unie, ze sa nemam bat, ze vsetko kriminalne pochadza od migrantov... :)

Pytal sa ze ci potrebujem zaznam o tej veci, ked som na nom trval napisal mi nieco (samozrejme po grecky) pytal sa ze do kedy tu budeme -v GR, ja som mu povedal ze sme boli dva tyzdne v Albansku a nic sa nám nestalo, že mám veľmi dobrý dojem z tej krajiny a dva dni som v GR a mam rozbite a vykradnute auto a že domov odchadzame hneď! velmi dlho to trvalo a vpodstate to bolo uplne nanic. keby sme sadli hned do auta a sli domov, boli by sme niekde v polovici Srbska. tak sme natesno vobec stihli Lidl, nakupit stravu na cestu - dobalit veci na app. a pila domov na SK. Cestou som vyhrabal s kontajnera karton, aby som zalozil aspon zadne okno a s otvorenym prednym sme sa do noci vydali domov :)

Vsetci svaty stali pri nas - pasy sme v ten den nechali na app-takze nám ich nezobrali. dialnice suber, vsetko prazdne, na Mac/Srb - rampa hore a na okienku nalepeny papierik "dont stop. GO!" :D tak sme sli. 6:00 Belehrad. Predobedom Horgos - asi hodka pomaly - aspon sme oddychli, ciara cez madarsko a okolo 15:00 sme cez Kechnec prehpli do nasho krasneho milovaneho slovenska. Sme taka cestovatelska rodina, casto sme na cestach, ale nikdy som sa takto netesil domov ako vtedy. Pardon, ak som vas unudil tymto clankom, ale potreboval som to vyliat niekde :) dusim to v sebe od 3.9. a mozno sa niekto nabuduce pozastavi ak bude parkovat svoje auto, alebo nechavat v nom veci ;)

Dufame, že ostatni ste mali krajsie zavery dovoleniek. pekny den prajem

Pridať odpoveď

Pridať odpoveď

Ak chcete pridať odpoveď prosím prihláste sa. Ak u nás ešte nemáte účet, zaregistrujte sa.

Zapojte sa do diskusie!

Vytvorte si cestovateľský profil a zapojte sa do diskusie s ostatnými cestovateľmi alebo si vytvorte vlastnú tému. Na Vaše otázky a komentáre ostatní radi odpovedia :)

Vytvoriť profil
(zaberie to menej ako 30 sekúnd)
Vytvoriť tému

Sledujte nás

1. Vytvorte si profil

Získate tým domov pre všetky Vaše cestovateľské zážitky a stanete sa členom cestovateľskej komunity- ZAREGISTRUJTE SA

2. Uložte si zážitky

Pridajte si na svoj profil vlastné fotoalbumy, fotomomenty, napíšte článok, či recenziu z ciest. Všetok obsah u nás môžete združiť pod jednu strechu - vytvorte si u nás VÝLET!.

3. Zdieľajte a diskutujte

Vytvorený výlet zdieľajte vašim priateľom a podeľte sa tak jednoducho o všetky cestovateľské zážitky. Zapojte sa tiež do diskusie s ostatnými cestovateľmi.