časť Buda, na strane Dunaja pod hradným kopcom


Časť Buda – lavý breh Dunaja pod hradným kopcom + Vizivaros – vodné mesto

Uz pri príchode k hotelu taxíkom zo stanice Nepliget mi isli oci vypadnút, ked sme prechádzali mestom, ale ked sme sa dostali autom k Dunaju a zrazu sme videli na lavej strane Citadelu s pamatníkom Oslobodenia / zena drziaca palmovu vetvu/ a za nim sa nam ukazal cely hradný vrch, s Budavari Palota, co je kralovsky palác, dnes je v nom Madarska narodná galeria, Budapestske historicke muzeum, a Szechenyova statna kniznica – nepodarilo sa mi navštívit vnutri ani jedno, ale dobehnem to v decembri- pred vchodom socha Eugena Savojskeho / habsburského vojvodu, ktory v roku 1686 oslobodil Budapest od Turkov. Vzadu skoro vo dvore paláca je Matyasova fontána, ktorá rozpráva príbeh krala Matyasa a Ilonky, ktorá ho stretla při love a sa do neho zamilovala, ked zistila , ze je to kral, tak jej puklo srdce lebo bol pre nu nedosiahnutelny. Cochtali sa tam taki dvaja chlapci, tak trvalo asi 20 minut kym vypadli, aby sme si mohli urobit fotku prazdnej fontany a susosia. Cely palac bol pocas II. Sv. vojny zniceny, ale Madari ho obnovili do povodnej krasy. Kralovsky palác zaberá celý južný výbežok Hradného vrchu, jeho počiatky siahajú do 13. Storocia, ked tu král Béla postavil hrad. Od tej doby zanechala stopy kazdá epocha, stavebný stýl ci panovník. V roku 1945 palác kompletne vyhorel, královsky mobiliár aj množstvo historických pokladov padlo za obet plamenom. Pri rekonstrukcii kladli doraz na vonkajsiu obnovu, vnutro je viacmenej na prezentacne ucely vystav. Prepychove královské komnaty tu nenajdeme, co je skoda. Narodna galeria prezentuje v troch traktoch bohatu zbierku maďarského umenia od raneho středověku az po modernu. Budapestske historicke muzeum na celkom 4 podlaziach sa venuje pohnutej historii Budapesti, od praveku , cez prichod maďarských kmenov do země, boje s Turkami az po vstup Madarska do EU. V Madarskej narovnej galerii sa nachadza aj Krypta habsburských palatinov, tak tu si chcem tiez pozriet. Szechenyova statna kniznica na nachadza v palacovom kridle s vyhladom na vnutorne nadvorie, zalozil ju v roku 1802 hrabe Frantisek Szechenyi , v sucasnej době obsahuje viac nez 7 milionov knih, casopisov, periodik, map, grafik, obrazov a rytin. Prevaznu část tvoria maďarské diela, do niektorych sa dá nahliadnut vo velkej studovni, teraz sa mi nepodarilo, lebo sme sa otocili prakticky před dverami, ale 19.12 si to pozriem tak na 99% ak mi nieco alebo niekto neskrizi plany.
Z brehu Dunaja k hradnému palácu vedie Sikló, druhá najstarsia pozemná lanovka na svete, z roku 1870, Bola tiez tazko poskodená pocas II. Světověj vojny, ale tiez ju zrekonstruovali, teraz ju pohana miesto pary elektrina, velmi krásne výhlady na Pest a Dunaj z kabinky cestou hore aj dole, uvidite v albume priebeh cesty aj nahor, aj nadol.
Touto castou města sme sa pomotali aj vo stvrtok poobede az do 23,00 a potom v piatok do popoludnia, takze sme to najlepsie videli aj v noci nasvietene skoro same, aj cez den preplnene turistami.
Od královského palaca sme sa volnym krokom presunuli okolo Prezidentskeho palaca , Sandor Palace, postavený rodinou Sandor v rokoch 1803-1806 v neoklasicistickom style. Gyula Andrassy bol prvy minister vlády, ktory si palac prenajal na statne ucely v roku 1867, jeho socha stoji před parlamentom v pravej strany, v roku 1945 bol kompletne palac zniceny, po obnove od roku 2003 sluzi jako prezidentsky palac. Je tesne při hornej stanici Siklo lanovky.
Hned vedla prezidentského palaca sidli Narodne tanecne divadlo, ktore bolo postavené v 18 storoci, ako karmelitánský klastor, cisár Jozef II ho dal prebudovat na divadlo a kasino v roku 1784. Ludwig van Beethoven tu koncertoval v roku 1800. Narodne divadlo tanca bolo otvorene v roku 2001. V sucastnosti sa tu věnuju maďarským tancom, klasicky i moderny balet, folk tanec az po flamenco, viacere druhy tanca. Pomaly sme sa ulicou Tárnok presunuli k chramu krála Matyasa, k rybarskej bašte, ponadávali sme si na developerov co tesne při chrame postavili hotel Hilton v novom style, sklo a zelezo, dole cez Fortuna utca sme sa dostali k Národnemu archivu Madarska, odtial na skok k vezi Mary Magdalene, kde je vonku vystaveny vytepany v kove korunovacny plášť, a na fotkach zobrazena Budapest po utokoch a zniceni vojnou a po obnove, toto bol jeden z velmi silnych zazitkov, vidiet to tak vybudovane z popola, doslova a do písmena, uvidite v albume. Pomaly sme sa presunuli hornou ulicou Orszaghaz utca naspat ku chramu a morovemu stlpu, odtial na Siklo a naspat k Dunaju.
Popis k fotkam prilozim , co je co, nakuknite do albumu, ale nazivo je to neskutocne krasne, hlavne husta koncentracia na relativne malej ploche, odpadla som cisto z toho miesta.


  • Počet zhliadnutí: 4431
  • Počet komentárov: 0
  • Počet fotografií: 302
  • Počet likov: 0
Komentovať



Počet fotografií: 0 Počet komentárov: 1
Počet fotografií: 0 Počet komentárov: 1
Počet fotografií: 0 Počet komentárov: 0
Počet fotografií: 0 Počet komentárov: 0
Počet fotografií: 0 Počet komentárov: 0
Počet fotografií: 0 Počet komentárov: 0
Počet fotografií: 0 Počet komentárov: 0
Počet fotografií: 0 Počet komentárov: 0
Počet fotografií: 0 Počet komentárov: 1
Počet fotografií: 0 Počet komentárov: 0
Počet fotografií: 0 Počet komentárov: 0
Počet fotografií: 0 Počet komentárov: 1
Počet fotografií: 0 Počet komentárov: 1
Počet fotografií: 0 Počet komentárov: 0
Počet fotografií: 0 Počet komentárov: 0
Počet fotografií: 0 Počet komentárov: 0

Zobraziť ďalšie fotografie

Aby ste mohli označiť, že sa Vám tento fotoalbum páči, musíte sa prihlásiť. Ak u nás ešte nemáte vytvorený účet, zaregistrujte sa.