Národný park Krka a vodopády Skradinsky buk

napísal/a zagorova · zobrazení: 1756

Oblasť rieky Krka bola vyhlásená národným parkom v roku 1985. Rozprestiera sa v Šibensko-kninskej župe na ploche 109 km2 a zahŕňa dve tretiny zo 72 km dlhého toku rieky Krka.

Najkrajšie vodopády národného parku sú vytvorené 17 kaskádami, ktoré sa radia v dĺžke 800 metrov a vytvárajú 45,7 metrový výškový rozdiel.

Na moste z pravej strany rieky na ľavú sme chvíľočku postáli na bleskovú fotku,lebo obojsmerne kráčali stovky výletníkov. Pod mostom sa dá na rieke aj napriek tomu, že to je Národný park kúpať, tak niektorí neodolali adrenalínu a šli do vody. My sme nešli, nemali sme ani plavky, ani uteráky, tak inokedy.

My sme šli do NP Krka vstupom Lozovac, dole nás zviezli brutálnymi serpentínami autobusom, odtiaľ sme šli po vlastných,najprv dole a potom hore naspäť k mlynom a etnografickému múzeu. Ani sme tam neboli pozrieť, pri tohtoročnom výlete v auguste si to dobehneme, teda minimálne ja. Keď máte 3 spoluvýletníkov, ktorím sa nechcelo ísť vobec nikde, tak to tak aj vyzeralo.

Odporúčam ísť do NP Krka zo vstupu Skradin, tam vás v rámci vstupného odvezú k vodopádom loďkami, to vyskúšam tento rok, popri podrobnej prehliadke Skradinu.

My sme tento náš krátky výlet absolvovali iba po vodopády Skradinsky buk, tento rok pojdem isto až po ostrov Visovac, a možno až po Rošský vodopád,podľa spoločníkov, v septembri vám poviem. Ale minimálne ten Visovac dám isto. Na ostrovčeku je františkánsky kostol a ten chcem vidieť.

Na rieke Krke bola prvá hydroelektráreň, do prevádzky ju spustili 2 dni po elektrárni na Niagarských vodopádoch, Nikola Tesla má veľkú zásluhu na osvetlení Európy. Niekde som čítala, že Šibenik bol osvetlený skor elektrikou ako Viedeň, ale nemám to overené, musím to vyskúmať.

V národnom parku je mnoho endemických druhov rastlín, rýb a vtákov, informačné tabule sú v chorvátčině aj angličtine.

Časť trasy sa ide popod stromy, niektoré bambusy boli úžasné, stromy aj staré aj mladé, tie zvuky lesa a vody, nádherný zážitok a veľká škoda každého, kto je v okruhu 100 km od Šibenika a nejde sa do NP Krka pozrieť, pre mňa to bolo porovnateľné s Plitvickými jazerami. Chodníky alebo drevenné, alebo kamenné, štrkové, celkovo príjemné , ale pre kočíkarov trocha obtiažnejší terén, skor by som volila nosiče na deti, s kočíkom je to tam o život.

Napriek společnosti, ktorá nie že sa netešila z výletu, ale mne trochu pocuchala nervy, výlet bol super a odporúčam každému.

Komentáre

Komentovať

z výletu

Šibenik - Národný park Krka 2011


Miesta a objekty

ďalšie články užívateľa zagorova

Plitvické jazerá 17.5.2014 s Jankou a Monikou

Plitvice 17.5.2014 Výlet na Plitvické jazerá stál za každú sekundu čítať ďalej


Rab 2013

RAB – Mesto založili pri vstupe do zálivu Sveta Fumija čítať ďalej


Puerto Colon - Las Americas-Los Cristianos

Puerto Colon – Las Americas – Los Cristianos Kedze je čítať ďalej


Plitvické jazerá

Plitvické jazerá 30.6.2012 Pri návrate z dovolenky v Šibeniku sme čítať ďalej


Krapanj

Ostrovček Krapanj je ľahko dostupný z pevniny, z dedinky Brodarica, čítať ďalej