Šibenik 2011-2012-2013

napísal/a zagorova · zobrazení: 4278

Šibenik ma načisto uchvátil už pri prvej návšteve v roku 2011.

Objavili sme pár miestečiek, ktoré si každoročne pozrieme a pofotíme sa na tých istých miestach a vždy objavíme aj niečo nové, alebo hľadáme to, o čom som sa dočítala v priebehu roka.

Priblížim Vám našu obľúbenú trasu, tak to bude mať dúfam hlavu a patu, ked si roztvoríte mapu Šibenika, všetko tam nájdete.

Zo Solarisu ideme po ceste do Šibenika smerom od Zablače, nie po hlavnej ceste od Brodarice. Hneď na začiatku prichádzame na kruhový objazd, na kruhovom ideme vľavo smerom do centra a prídeme k Marine Mandaline.V podstate kopírujeme jadranskú magistrálu, ale bočnou cestou bližsie k vode. Vlani postavili nový Kaufland, otvorili ho až po našom odchode domov, tak som zvedavá, či je identický s našimi, české sú rovnaké, Lidl je rovnaký. Aha, v prípade, že ideme najprv na nákup hneď na začiatku mesta smerom od Zablače na kruhovom odbočíme vpravo, a tam je obrovské nákupné centrum Dalmare obdoba našich Max alebo Aupark, McDonald, Cinestar, Deichmann, lekáreň, drogéria, velké potraviny ,Hervis sport…. Oproti Dalmare hneď Lidl, Plodine, takže kúpite všetko čo treba na jednom mieste.

Po odbočke za nakupovaním, ideme ďalej do mesta,prejdeme cez železničný prechod po ľavej strane máme stále vodu, prídeme na svetelnú křižovatku kde máme nový Kaufland, hneď za Kauflandom ideme vľavo na krizovatke do centra. Prejdeme pod tunel, a sme na Vukovarskej ulici, teda už na križovatke je to Vukovarska. Sme skoro na mieste činu, pár metrov za tunelom, a tým myslím asi 10 metrov je vľavo trajektový prístav, odkiaľ vyplávajú lode na Zlarin, Kaprije a Žirje, a asi aj do Vodíc, to zistím tento rok, či aj do Vodíc a na Prvič, či tam nepojdu len lokálne malé loďky ako na Jadriju, tie startuju z móla v strede nábrežia. Keď vyjdeme z tunela sme na Obale Hrvatske mornarice, prvá možná odbočka vpravo asi po 100 metroch je do uličky Trg Draga, jednak je tam autobusová stanica nad ktorou je veľká budova, s reklamami herne či casína, za ňou je parkovisko, nad ktorým je trh so všetkým možným, ale hlavne rybami, zeleninou a ovocím. Tu vždy parkujeme, je to najbližšie do centra, vždy sme tam našli miesto, a aj cena je normálna. Tu odstavíme auto a hor sa do mesta.

Prevediem Vás spodom, ako sa to lepšie spoznáva, aj orientuje v meste. V podstate idú ulice súbežne s nábrežím, tak to nie je zložité. Mestečko , teda historické centrum nie je velké, ale je tu isto čo pozerať a obdivovať.

Po ľavej strane máme vodu, a na pravej postupne budovy, pekné sú všetky ,niektoré viac a niektoré menej zaujímavé. Pri východe z parkoviska na nábrežie už vidíme čerpaciu stanicu pre lode, je tam maličké mólo a na pravej strane cesty je kruhový objazd. Tam sa možeme pobrať bud hore, alebo rovno. Smerom hore ideme okolo sochy zakladatela mesta Petra Krešimíra , cez parčík s fontánami až hore k divadlu, kde je niekoľko zaujímavých vecí.

Kedže spodná trasa nás dovedie okľukou na to isté miesto, poďme spodom po nábreží. Táto cesta cez park, alebo subezne s parkom popri hlavnej ceste je jedna z dvoch ciest, ako sa dostať naspať na parkovisko alebo na nábrežie. Od móla pri čerpacej stanici ideme teda rovno po nábreží, po pravej strane máme kruhový objazd, za ním na pravej strane je Jadrolinija, tu sa predávajú lístky na trajekty a lode zo Šibenika, vedľa je turistická kancelária, kde si treba načerpať mapky Šibenika, majú krasne maĽovanú, jednoducho a zrozumiteľne, veľmi prehľadne sú tam vyobrazené hlavné pamiatky, čo treba vidieť. Je tam toho kopec, treba mať len oči riadne otvorené. Veľká mapa je vyobrazená aj na nábreží, približne oproti Jadroliniji, v pútači pri ceste, niekde v albumoch je aj fotka, ak malá pred ňou stojí. Z jednej strany je mesto a z druhej strany archipelág Šibenika, vyobrazené ostrovy a okolité malé mestečká, mala som viac máp, ale som ich rozdala, momentálne nemám ani jednu, nedá sa mi naskenovať.

Pokračujeme ďalej, máme po ceste hotel Jadran, kúsok za ním začína „Kniežací palác“, pred ním sú umiestnené delá a artefakty, máme dokumentáciu aj v albumoch. Vnútri je Mestské múzeum Grada Šibenika, v ktorom som ešte nebola, ale teraz v júni to napravím. Popod bránu do kniežacieho paláca sa dá vyjsť uličkou hore a ste kúsok nad katedrálou priamo v centre .

Ideme popred kniežací palác, ktorý slúžil benátskemu dóžovi ako sídlo počas benátskej nadvlády, prídeme k schodom z nábrežia priamo pred katedrálu sv. Jakova, pred ňou stojí socha Juraja Dalmatínca, staviteľa, ktorý mal najvačší podiel na jej stavbe. Dokončil ju Nikola Firentinac, žiak Donatelov.

Je to najvzácnejšia pamiatka nielen v Šibeniku ale na celom Jadrane, postavená je čisto z kameňa v 15 storočí. Začali v roku 1432 a vysvätená bola po úplnom dokončení až v roku 1555. Postavená je bez použitia dreva, či iných materiálov . Kameň bol dovezený z ostrova Brač. Nebudem Vás unúvať historickými detailmi, tie sa dajú nájsť na google, kto bude chcieť vedieť históriu stavby. Súčasťou katedrály je aj krstiteľnica, ktorú sme navštívili s Kamilkou v roku 2012. Katedrála je dlhá 39 m a vysoká 32 m,trojloďová s jednou priečnou loďou, preto podorys má tvar kríža, pekne to vidno z pevnosti sv. Mihovila, ktorá sa vypína nad katedrálou. Zo strany od námestia a radnice je Leví portál, vstup do bočnej lode katedrály lemujú velikánce kamenné levy. Na hlavnom portáli sú vytesané stovky vzorov, neskutočne nádherné dielo. Počas vojny v Juhoslávii v 90 tych rokoch bola skoro zničená, granát padol dnu cez strechu, ale našťastie nebuchol, tak to by bola večná škoda. Je vyzdobená bustami hláv, všetky detaily z každej strany nájdete v albume Šibenik – katedrála sv. Jakova.

Za sochou Juraja Dalmatínca před hlavným vchodom do katedrály sú schody, kadiaľ sa ide k 4 studniam, ktoré v minulosti slúžili ako zásobárne vody, teraz slúžia ako múzeum, trvalo mi dva roky, kým som ich našla, vlani boli zavreté, lebo sme boli počas MDF/Medzinárodný festival detí/ tak sme do nich nemohli nakuknúť, námestíčko bolo zastavané stoličkami a tribúnami. Tento rok ideme tiež počas MDF , ale v auguste by to malo byť prístupné. Každý rok posledný junový a prvý julový týždeň je zastavané námestie medzi katedrálou a radnicou, a nielen počas týchto týždnov, ale aj dva týždne pred otvorením festivalu. Uvidíme, či tento rok nepresunú MDF do pevnosti sv.Mihovila, mali by to stihnút otvoriť do júna, dva roky pracujú na amfiteátri vnútri pevnosti, preto posledné roky hyzdil panorámu mesta žeriav nad pevnosťou. Tak sa necháme prekvapiť. Oproti katedrále je renesančná radnica, ktorú postavili približne v tom čase ako katedrálu, od radnice napravo aj naľavo vedú schodištia do horných ulíc. Doporučujem raz vybehnúť tým ľavým, dostanete sa na plošinu medzi paláce, kde krásne zblízka vidno kupolu katedrály, ozaj to stojí za tých pár schodov. Dá sa to považovat aj za skratku k pevnosti sv. Mihovila. Vrchné ulice už nie sú až tak frekventované ako spodná ulica medzi katedrálou a divadlom, ale rovnako krásne. V albume nájdete všetko. Vrátim sa na spodnú ulicu medzi katedrálu a radnicu, dá sa obísť katedrála zozadu a niekedy sa dá potajomky nakuknút do krstitelnice zvonka, aspoň raz sme sa tak priplichtili pri japonských turistov a pozreli sme si ju aj zo zadnej strany. Hneď v blízkosti katedrály je biskupský palác a smerom do starého mesta je kostolík sv. Barbory, kde je umiestnená zbierka cirkevného umenia, vlani ma nechcel Kamil počkať vonku kým si to pozriem, tento rok sa nenechám odhovoriť.

Vydáme sa ďalej uličkami, pokiaľ sa držíte hlavného ťahu tak vyjdete na námestíčku pred divadlom, kde je fantastická zmrzlina Kitty a hneď vedľa obchod s obuvou, kde vždy nieco super vymákneme. Obchodíky sú plné suvenírov, zlata, striebra, jeden obchod so striebrom je na križovatke, tak tam každý rok vypliešťam oči do výkladu, nadherné výtvory.

Aby sme sa pohli ďalej, pokiaľ by ste chceli ísť do vyššej časti mesta, buď možete prejsť niektorou priečnou uličkou z hlavného ťahu, mimochodom mesto je super značené, tabuľky na každom kroku, kadiaľ sa dá kam dostať, z horných uličiek stojí za pozretie pevnosť sv. Mihovila, minimálne výhľad z nej a priľahlý cintorín /Groblje sv. Ane/.Pod pevnosťou je krásna mediteránska záhrada , v ktorej je tiež cukráreň a kaviareň. Niekde som čitala, že to bola záhrada od pevnosti, viete, tak ako sa v minulosti pestovali bylinky v kláštoroch alebo pri pevnostiach. Aj hornou aj dolnou ulicou sa dostanete k divadlu , hornou po pešej zóne, a dolnou pomedzi uličky , od divadla pár metrov súbežne s nábrežím a potom dole kopcom je park s fontánami v ktorom na dolnom konci stojí socha Petra Krešimíra a kruh v starom meste sme uzavreli.

Od parku krížom cez cestu a svetelnú križovatku je kostol sv. Frane a pred ním je fontána s kopou korytnačiek, je to pre deti atraktívne, ale aj pre tích bez detí, pri kostole a pri fontáne je pekný parčík s lavičkami na oddych, z lavičiek vidno rovno na divadlo a pevnosť sv. Mihovila v pozadí. Odtiaľ sa možeme vydať dole kopcom kopírujúc hlavnú cestu pre autá a prídeme ku kruhovému objazdu , kde sme trasu začínali, alebo ideme súbežne s nábrežím, hoci teraz ho máme na pravej strane, po pár sto metroch prídeme k tržnici, z tej možeme zísť schodišťom priamo na parkovisko kde sme nechali auto. Oproti tržnici kúsok ďalej je pošta aj banka hneď vedľa. Popri hlavnej ceste by sme prišli k novému obchodnému centru, viem že je tam kaviareň, Baťa , nejaký Intersport, butiky, pre mna nič zaujímavé, akurát pred vchodom je pekná replika rybárskej loďky, tiež je niekde v albume. Jedina výhoda je tam je klíma, tak po dlhom chodení je dobre sa schladiť. Po ceste je obchod s pc a fotkami, tak tam sa dajú stiahnuť fotky na dvd, prípadne dokúpiť chýbajuce veci, už som raz bola v núdzi, keď som mala na 14dni 1 GB kartu, už som sa zásobila a bez možnosti nafotiť 10 000 fotiek ani nejdem z domu. Ešte raz tie nervy nechcem zažiť, aby som po každom výlete pred ďalším výletom musela 80% fotiek zmazať aby bolo miesto na nové. Takto si musím niektoré výlety zopakovať.

Trocha sa vrátim ešte k mestu, v roku 2012 urobili novú mestskú pláž Banj, je úplne na konci nábrežia, v minulom roku potiahli promenádu až k pláži. Prvý rok čo sme boli v Šibeniku máme na fotkách z pevnosti v pozadí iba šedé pobrežie, asi tam niečo ťažili , tak za rok tam vyrástla pláž, ihriská,sprchy a stále tam niečo vylepšujú, myslím,že tam má byť aj hotel, alebo nočný klub, niečo podobné. Keď ju slavnostně otvárali 16.6.2012 tak sme sa zúčastnili programu, lebo sme akurát deň predtým dokvitli do Šibenika. Uličkami okolo pláže Banj sa dá dostať do krajnej časti Šibenika, kde sme prvý rok bývali, na Put Vida, kde v roku 2011 bola iba hrubá stavba, v roku 2012 tam už bol otvorem Interspar, Kik a obchody, v Interspare majú úžasný sirup Ledeni sirup, ktorý chutí ako Nestea alebo Ice Tea, každý rok kupujeme veľa veľa, a dá sa kupit aj v 3 litrových flašiach, tak Kamil by sa v ňom aj kúpal.

Dalšiu vec som zabudla, pod schodami do katedrály na nábreží sú stánky so suvenírmi, tam sa dá vybrat dobre, aj za lepšie peniaze ako v centre. Cele nábrežie lemujú reštaurácie, kaviarne, aj mesto je ich plné, je sa kde napiť aj najesť počas potuliek.

Tento rok mám v pláne dat bežný okruh, Kniežací palác, katedrála, studne, fontána s korytnačkami, park s fontánami a sochou Petra Krešimíra, a zopakujeme si pevnosť sv. Mihovila, mediteránsku kláštornú záhradu, pridáme mestské múzeum v kniežacom paláci, aquarium v Šibeniku, pevnosť sv. Ivan, a dúfam,že aj Šubicevac, nájdeme sídlisko Baldekin a sadneme si k soche Dražena Petroviča. Zopakujem si aj rannú vychádzku na pevnosť sv. Nikolu a možno aj turistický chodník okolo prielivu sv. Anteho.

Z okolia chcem ísť do Tribunju, do Vodíc do aquaria, Rogoznica – Zmajevo oko a prístav, možno nájdem levanduľové bludisko čo budujú, určite na celodennú plavbu do NP Kornati, cestou si dúfam stihnem pozrieť Murter, prípadne Biograd na Moru, podľa toho odkiaľ vyrazíme. Ak sa dostanem do Biogradu, tak malú prechádzku okolo Vranského jazera.

Další moj plán , asi až na august je Split, Solin, Klis, Kaštely a NP Krka spolu so Skradinom.

Komentáre

Komentovať

z výletu

Šibenik mesto 2013


Miesta a objekty

ďalšie články užívateľa zagorova

Pico El Teide

El Teide 28.1.2016 Nooo, TOP zažitok pre domasedov obecnych ako čítať ďalej


Šetnica u kanalu sv. Ante / Okolo prielivu sv. Anteho na bicykloch s Miškou

Perfektný výlet, či už peší, alebo na bicykloch. Novovybudovaný turistický čítať ďalej


Primošten

Primošten Malebná zemědělská obec a významné letovisko v nejjižnější části čítať ďalej


Pevnosť sv. Nikole

Pevnosť sv. Nikole/ Nicholasa, Mikuláša/ v každom jazyku ináč. Jedného čítať ďalej


Krapanj

Ostrovček Krapanj je ľahko dostupný z pevniny, z dedinky Brodarica, čítať ďalej