paveldvorak

správyPoslať správu

Navštívil/a som 1 krajín 0 miest 1 objektov

Od detstva mám silnú vášeň pre Čínu a v roku 2009 som sa rozhodol splniť si svoj sen a presťahovať sa do Číny kde teraz žijem aj so svojou šanghajskou manželkou. Organizujem netradičné, unikátne expedície na čínsky vidiek a do prírody v malých skupinách

cestycinou
@dvorakpaveljr
cestycinou.sk
23. 09. 2020

Uvaril som jej kuracie Kung Pao. Rozvod?


Kungpao (gongbao) je najslávnejšie jedlo Číny. Prvýkrát som ho jedol už v školskej jedálni na základnej škole v Budmericiach. A dne som sa rozhodol že ho skúsim pripraviť mojej čínskej manželke. Ako to celé dopadlo?

Čítať na www.youtube.com
www.youtube.com14. 09. 2020

Predali nám pokazený čaj, potom im zachutil


Čaj je historicky naojbchodovanejšou komoditou sveta, menil dejiny ľudstva, vznikali kvôli nemu vojny, s čajom dokonca prišli aj prvé zmienky o obchodnej špionáži, či prvý reklamný pamflet v histórii ľudstva. Čaj je skrátka jednou z najdôležiitejších plodín sveta, delikatesou a liekom, ktorý konzumuje celý svet.

Čítať na youtu.be
youtu.be26. 08. 2020

Budúcnosť Apple a Čína – všetko, čo potrebujete vedieť


Obchodná vojna medzi USA a Čínou už vplýva aj na najväčšie firmy sveta. Ako Čínske, tak aj Americké. Tentokrát možno zasiahne aj samotný Apple a ich podnikanie v Číne. Lenže Apple bez Číny nie je Apple. Prečo?

Čítať na www.cestycinou.sk
www.cestycinou.sk29. 06. 2020

Ladislav Hudec, otec slovenských mrakodprapov.


PRÍBEH, AKO SLOVENSKO ZAVRHLO SVOJHO NAJSLÁVNEJŠIEHO ARCHITEKTA, AKO NAŇHO ZABUDLO A NESKÔR HO ZNOVA NAŠLO. Hudec sa narodil v Banskej Bystrici, v Budapešti vyštudoval architektúru, ale skôr ako stihol na Slovensku, či v Maďarsku niečo postaviť, do života mu prišla 1. svetová vojna. Ako dôstojník Rakúsko-uhorskej armády bojoval na ruskom fronte, v roku 1916 padol do zajatia a podarilo sa mu utiecť až do Šanghaja. Oženil sa s dcérou zámožného nemeckého bankára a začala sa hviezdna kapitola jeho života. Postupne sa vypracoval na popredného šanghajského architekta, ktorý postavil niekoľko najvýznamnejších

Čítať na youtu.be
youtu.be18. 06. 2020

Čína po korone. Ako vyzerá náš nový normál


Ako sa Čína spamätala z prvej nákazy a ako sa snaží predísť jej potencionálnemu návratu?

Čítať na www.cestycinou.sk
www.cestycinou.sk02. 06. 2020

Mám psa v Číne a nevolá sa Bóbika! Všetko o psoch v Číne [kontext]


Máme doma psíka. Volá sa Duoduo, čo znamená vo voľnom preklade z čínštiny „Niečo malé navyše“ a prišiel k nám z útulku. Áno, z útulku v Číne! Tento článok je napísaný pre všetkých, ktorých táto informácia zarazila!

Čítať na youtu.be
youtu.be22. 05. 2020

Číňania jedia všetko, čo lieta, okrem lietadiel. Leganda, či fakt?


Jedna z tém, ktorá sa dostala do popredia vzhľadom na súčasnú koronakrízu je aj to, či Číňania naozaj zjedia všetko možné. Pokúsil som sa v tomto videu dodať k tejto téme kontext, pretože vo väčšine debát veľmi chýba.

Čítať na youtu.be
youtu.be04. 03. 2020

Ako som v čínskych horách stretol impresionistov


Konečne… Oprel som sa o studenú stenu z hliny, napil som sa vychladeného piva a zapozeral sa na krásne sfarbené mraky na oblohe. Všetky odtiene červenej, oranžovej, žltej, ale aj fialovej a modrej hrali na oblohe dych berúce divadlo. Toľko odtieňov, toľko prechodov, toľko sýtych farieb… Niekedy je svet ako dielo impresionistického umelca. Umelca, čo miluje hory. Aspoň si to tak predstavujem. Pretože keď pred mojimi očami zeleň lesov a hôr dokresľuje teplé farby zapadajúcej oblohy, cítim sa ako v paralelnom vesmíre, kde neexistujú starosti, ani problémy… Niet krajšieho pohľadu…

Čítať na www.cestycinou.sk
www.cestycinou.sk26. 01. 2020

Čína ktorá o pár rokov prestane existovať - film


Stáli sme na vrchole pohoria Cangshan v južnej Číne vo výške 3300 metrov nad morom. Od rána sme prekonali výškový rozdiel vyše tisíc metrov a našliapali dvadsaťtri kilometrov. Zle sa nám dýchalo.

Čítať na www.youtube.com
www.youtube.com05. 07. 2018

Tropický raj v južnej Číne


Nový cestovateľský videoblog vás vezme za dejinami druhej svetovej vojny, ale aj k divokým vodopádom a sopečným prameňom. Skrátka na krásny juh Číny do oblasti Baihualing.

Čítať na www.cestycinou.sk
www.cestycinou.sk26. 06. 2018

Farby čínskych záhrad a parkov


Sadol si za stôl, vypil šálku čaju a na papier začal nanášať atrament. Pod jeho štetcom sa pomaly začali objavovať krásne znaky. Rozprávali príbehy nie len svojím významom, ale aj rukopisom kaligrafa. Písal dlho. Sadol naňho génius. Nu sedel v jarnej záhrade. Lebo to je čínska záhrada. Nekonečný zdroj inšpirácie...

Čítať na www.cestycinou.sk
www.cestycinou.sk25. 06. 2018

Kunming


Mesto Kunming je hlavným a súčasne najväčším mestom provincie Yunnan v juhozápadnej Číne. V súčasnosti je politickým, hospodárskym, komunikačným a kultúrnym centrom provincie a sídlom provinčnej vlády. Významnú rolu zohrávalo už v dobách druhej svetovej vojny ako čínske vojenské centrum, americká letecká základňa a dopravný terminál.

Čítať na www.cestycinou.sk
www.cestycinou.sk21. 05. 2018

Príchod čaju do Európy a zvyšku sveta. Za všetko môže čierny čaj!


Tým, ako si Číňania spravili z pôvodne horkého lieku lahodný nápoj obľúbený po celej ríši, sa skončil minulý diel dejín čaju. Avšak jeho história sa tým neskončila. Čaj sa začal šíriť ďalej do sveta. Kam prišiel, tam si ľudí úplne podmanil. Dnes je kultúra pitia čaju v Anglicku alebo v Rusku rovnako známa, ako tá čínska, či japonská. Ako k tomu došlo?

Čítať na www.cestycinou.sk
www.cestycinou.sk15. 05. 2018

Lijiang


Lijiang je kombináciou historických pamiatok, snehom pokrytých hôr, jazier a menšinových kultúr. Hlavným lákadlom mesta je jeho historická časť, i keď kvôli modernému turizmu ponúka dnes viac barov a obchodov ako histórie. Pôvodný príbeh starobylej časti Lijiangu sa začal písať pred niekoľkými stovkami rokov, počas vlády dynastie Song.

Čítať na www.cestycinou.sk
www.cestycinou.sk07. 05. 2018

Daždivý deň v Šanghaji


V každej krajine mám rád inú časť dňa. V Číne sú to rozhodne rána. A upršané rána, tie sú najromantickejšie. V jemnom daždi na Šanghaj padá nostalgia a krásne farby, uvoľnená atmosféra lokálov a zvuk ulice. V tomto období už prišli šanghajské horúčavy. Každá príležitosť utiecť z tepla je vzácnosť. Keď začne popŕchať, ľudia sa začnú viac usmievať a tešiť sa zo života.

Čítať na www.cestycinou.sk
www.cestycinou.sk02. 05. 2018

Šanghajský bitúnok


Tentokrát som sa nerozpísal o čínskej kultúre, ale rád by som vás zobral na prechádzku jednou veľmi zaujímavou šanghajskou stavbou. Šanghajským bitúnkom.

Čítať na www.cestycinou.sk
www.cestycinou.sk09. 04. 2018

Kanton Guangzhou, najväčšie mesto južnej Číny


Neďaleko miesta, kde ústi Perlová rieka do oceánu, leží Juhočínske mesto Guangzhou. Mesto vzdialené približne 120 kilometrov severozápadne od Hongkongu a 145 kilometrov od Macau je hlavným a súčasne najľudnatejším mestom provincie Guangdong, zároveň je aj významným prístavom a dopravným uzlom júžnej Číny. Mesto Guangzhou u nás väčšina ľudí pozná pod iným názvom – Kanton.

Čítať na www.cestycinou.sk
www.cestycinou.sk06. 04. 2018

Styrikrát Šanghaj


Aký je Šanghaj? Na túto otázku neexistuje jedna odpoveď. Ako by se mohli jedným slovom charakterizovať najväčšie a najmodernejšie mesto Číny? Výkladnú skriňu čínskej budúcnosti s dvadsiatimi miliónmi obyvateľov, Paríž východu, Perlu orientu?

Čítať na www.cestycinou.sk
www.cestycinou.sk06. 04. 2018

Vášňou Číňanov sú vtáky a cvrčky


Asi každý národ má nejakú úchylku. Španieli býkov, Kórejci živé jedlo, Slováci šibanie korbáčom, no a Číňania cvrčkov. A trhy cvrčkov sú rozhodne jednou z najzvláštnejších vecí v celej Číne.

Čítať na www.cestycinou.sk
www.cestycinou.sk19. 02. 2018

Čaj [kompletný sprievodca]


Milí čajovníci, po dejinách čaju a článku o puerhy som spísal ďalší článok, tentokrát celkovo o čínskom čaji.

Čítať na www.cestycinou.sk
www.cestycinou.sk13. 02. 2018

13 000 druhov rastlín v najväčšej záhrade Číny


Xishuangbanna, to nie je len turistami nepoškvrnený vidiek, ale aj nádherná tropická príroda. Samá zeleň kam len oko dovidí. Kvety, ovocie a plantáže čajovníkov, kávy a banánov… Jazerá, rieky a vodopády… Nížiny, ale aj vysoké hory… Skrátka, raj na zemi.

Čítať na www.cestycinou.sk
www.cestycinou.sk13. 02. 2018

Čaj za 7500 EUR! Čo je čaj Pu erh? (video)


V meste Menghai v provincii Yunnan sa nachádza Národný výskumný ústav čaju. Tam som pred nedávnom zavítal. Všetko čo som sa dozvedel mám spísané a pripravené na dlhú sériu článkov o čaji. Dnes začínam jednym šleciálnym a zároveň mojim oblúbeným čajom. Čajom Pu erh…

Čítať na
13. 02. 201813. 02. 2018

Cesta za posvätným tibetským vodopádom (video)


Mojím cieľom je posvätný tibetský vodopád pod horou Kawagarbo, ktorá má 6 740 metrov nad morom. Sledujem desiatky ďalších tibetských pútnikov, ktorí sem každoročne chodia. Dostať sa pod horu nie je ľahké, keďže je to svätá pôda, dá sa sem ísť len pešou túrou. No to je len dobre, veď ako sa vraví, aj cesta je cieľ. A v takto nádhernej scenérii to platí dvojnásobne.

Čítať na www.cestycinou.sk
www.cestycinou.sk13. 02. 2018

Chengdu – mesto pôžitku, histórie, dobrého jedla a najkrajších žien v Číne


Všetci túžime vidieť svet. Určite aj vy chcete vidieť aj najmodernejšie aj najstaršie mestá na svete. Nielen dejiská moderných svetových dejín, najstaršie archeologické náleziská, ale aj mesto s najlepším jedlom na svete, spirituálne hory a ohrozené druhy živočíšstva. Možno radi chodíte po horách, alebo naopak si radi užívate luxus a relax, hazardné hry či divokú zábavu. Väčšina ľudí vám povie, že si musíte vybrať, za celý ľudský život sa nedá stihnúť všetko. Alebo dá sa? Čo keby som vám povedal, že sa to dá dokonca za jednu dovolenku? Na svete

Čítať na www.cestycinou.sk
www.cestycinou.sk13. 02. 2018

Káva v Číne


Keď v roku 1999 prišiel Starbucks prvýkrát na čínsky trh, veľa ľudí ich považovalo za bláznov. “Číňania predsa pijú čaj, kávu nikdy piť nebudú!” vraveli mnohí. No Starbucks vedel, že Čína sa otvorila svetu a Číňania hltajú všetko západné. Práve vďaka tomu vyrástli na jednu z najväčších firiem sveta!

Čítať na www.cestycinou.sk
www.cestycinou.sk08. 01. 2018

Remeselný vidiek tropickej Číny


Daiská dedinka, kde sme sa zúčastnili svadby je malá, tradičná, už ale relatívne bohatá. Typické drevené domy tejto menšiny tu aj preto neprežili. Vydali sme sa ich hľadať ďalej.

Čítať na www.cestycinou.sk
www.cestycinou.sk18. 12. 2017

História čaju, legendy a fakty


Sľubované dejiny čaju sú na blogu _____ Kto je Shennong? Kedy objavili Číňania čaj? Ako sa z lieku stal obľúbený nápoj celého sveta? Na to všetko a ešte viac vám odpoviem. https://www.cestycinou.sk/o-cine/historia-caju

Čítať na www.cestycinou.sk
www.cestycinou.sk11. 12. 2017

Čo je čaj pu erh?


Pomaly prichádzame k nášmu cieľu, malej továrničke na čaj. Nie je to obyčajná továrnička. Je to vzdelávacie a zážitkové čajové centrum v meste Tengchong. Ideme si vyrobiť vlastný čaj Pu erh. A niečo sa o ňom aj dozvedieť.

Čítať na www.cestycinou.sk
www.cestycinou.sk07. 12. 2017

Narodeniny v Číne


Sľúbil som videoblog každý druhý štvrtok a tak svoj sľub plním. Tentokrát to nie je cestovateľský videoblog, ale rozprávanie o čínskej kultúre a zvykoch. Prečo Číňania oslavujú narodeniny vopred?

Čítať na www.cestycinou.sk
www.cestycinou.sk04. 12. 2017

Miznúca tvár Šanghaja


Malé uličky, plno drôtov a život prebiehajúci na ulici. Ubytovanie sa nedá nazvať ani len skromné, skôr veľmi biedne, až tragické. Všetko prebieha na ulici. Tieto časti Šanghaja rýchlo miznú. Neviem či mám byť smutný, alebo šťastný. Mám rád túto tvár Šanghaja. Je veľmi ľudská, priateľská a aj exotická. Na druhej strane, život tu je naozaj strašný. A vyhláška o demolácii je pre domácich konečne ten výherný lístok lotérie, ktorý tak dlho strážili.

Čítať na www.cestycinou.sk
www.cestycinou.sk22. 11. 2017

Videoblog: Guilin a okolie (rieka Li, Yangshuo, ryžové terasy Longsheng)


Guilin je okresné mesto v provincii Guangxi na juhu Číny. Je známe svojou krasovou prírodnou scenériou homoľovitých kopcov roztrúsených po krajine. Z mesta Guilin tečie rieka Li, ktorá spája veľkomesto Guilin s malým mestečkom Yangshuo. Veľa ľudí pozná mesto Guilin, no málokto vie, že Guilin sám o sebe nie je veľmi príťažlivý. Je to veľké mesto s leteckým a vlakovým spojením s celou Čínou a aj so zahraničím. Je bránou do jednej z najkrajších scenérií v Číne. Ale iba bránou.

Čítať na www.youtube.com
www.youtube.com22. 11. 2017
  • 15
  • 1
paveldvorak

https://www.youtube.com/watch?v=iNGorMk5kUw


22. 11. 2017

Guilin a okolie (rieka Li, Yangshuo, ryžové terasy Longsheng)


Guilin je okresné mesto v provincii Guangxi na juhu Číny. Je známe svojou krasovou prírodnou scenériou homoľovitých kopcov roztrúsených po krajine. Z mesta Guilin tečie rieka Li, ktorá spája veľkomesto Guilin s malým mestečkom Yangshuo. Veľa ľudí pozná mesto Guilin, no málokto vie, že Guilin sám o sebe nie je veľmi príťažlivý. Je to veľké mesto s leteckým a vlakovým spojením s celou Čínou a aj so zahraničím. Je bránou do jednej z najkrajších scenérií v Číne. Ale iba bránou.

Čítať na www.cestycinou.sk
www.cestycinou.sk12. 11. 2017

Najkrajšie hory Číny - Zhangjiajie


Ešte dvakrát pôjdem do Zhangjiajie a môžem spraviť knihu len o tomto mieste. Nepublikované fotky za posledné dva roky, plus zopár ešte z pred troch rokov som zjednotil v tomto fotogrfickom článku z jedného z mojich najoblúbenejších miest v Číne. Nech sa páči, prajem príjemné nedelné čítanie :)

Čítať na www.cestycinou.sk
www.cestycinou.sk16. 09. 2017

Tisícročný trh na karavánovej ceste


Netušili sme, že pri hľadaní stratených svetov sa vrátime v čase. Doslova, pretože dnes sme celý deň strávili na trhu, ktorý sa v historickom meste Shaxi organizuje už viac ako tisíc rokov pravidelne každý piatok. Je to jeden z posledných tradičných trhov na historickej konskej čajovej ceste, ktorá spájala Tibet a Čínu. Každý piatok sa zídu v meste Shaxi obyvatelia rôznych národností, najmä Bai a Yi z okolitých hôr, aby predali vypestované plodiny. A nielen to. Našli sme tu všetko, tak dovoľte, aby som vám to postupne predstavil.

Čítať na www.cestycinou.sk
www.cestycinou.sk13. 09. 2017

Videoblog: Stanujeme v Číne – naša cesta s karavánou


Naložíli sme všetky veci na mulice a spolu s karavánou sme prešli historickým centrom Shaxi až k úpätiu pohoria Cangshan, kde začalo naše putovanie divokou prírodou. Videli sme jazerá a rieky, išli sme po horách vo výške až 3 500 m n. m., nazreli sme do naozaj autentického a miznúceho života miestnych rybárov, pastierov kôz, kráv a jakov, ale aj roľníkov. Sledovali sme nielen historickú tibetsko-mjanmarsko-čínsku obchodnú cestu čaju a koní, Mjanmarskú cestu japonsko-čínskej vojny, ale aj cestičky, ktorými išli Mongoli, keď dobýjali Čínu.

Čítať na www.cestycinou.sk
www.cestycinou.sk10. 09. 2017

10. 09. 2017

Stratené svety Číny a Tibetu

  • 14179
  • 0

  • 01. 01. 2017 - 31. 12. 2017

09. 09. 2017

Tiesňavou skákajúceho tigra


Keď som pred niekoľkými rokmi prvýkrát prišiel do Yunnanu, Tiesňavu skákajúceho tigra som mal samozrejme na programe. Je to jedno z najslávnejších miest – Grand kaňon Číny. Najkrajšia tiesňava na Dlhej rieke. Má veľa mien. Ale ja som bol aj napriek tomu sklamaný. Bol som ako sprievodca v autobusovom zájazde klasickej cestovky a tiesňavu sme si prešli tak ako milión ďalších Číňanov v ten deň. Po asfaltovej ceste v dave ľudí, tam a späť. Išli sme k nej tri hodiny autobusom a za hodinku sme boli vybavení. To pre tento

Čítať na www.cestycinou.sk
www.cestycinou.skCestovateľská mapa

+Navštívené miesta


Čína