Krapanj

napísal/a zagorova · zobrazení: 2152

Ostrovček Krapanj je ľahko dostupný z pevniny, z dedinky Brodarica, ktorá je vzdialená 300 metrov. Na ostrov Krapanj je možné pricestovať z Brodarice alebo okolia svojou loďou alebo miestnou kompou. Pravidelné spojenie ostrova s pevninou je lodnou kompou, ktorá premáva podľa cestovného poriadku cca. každú hodinu (jeden smer 4 Kuna / cca. 4 minuty). Na ostrov nie je možné počas sezóny previesť auto, z tohto dôvodu je parkovanie v dedinke Brodarica, kde nastúpite na kompu.

Ostrov Krapanj leží v šibenickej ostrovnej skupine, a patrí medzi Severodalmatské ostrovy. Je predovšetkým známy ako najplochejší ostrov v Jadrane - jeho "najvyšší" bod je len 7 metrov nad hladinou mora! Predtým patril i k najhustejšie osídleným ostrovom – cez svoju nepatrnú rozlohu 0,4 km2 mal totiž viac ako 2 500 obyvateľov (tak to tvrdili štatistiky). To ale bolo v čase, keď lov morských húb, hlavný zdroj obživy tamojších obyvateľov, patril k výnosným zamestnaniam. Na celom ostrove platí pešia zóna a preto je vhodný aj pre rodiny s deťmi. O moste na ostrov sa v kraji dlho hovorilo, ale referendom si občania ostrova zachovali svoju nezávislosť.

Ostrovček sa dá veľmi ľahko prejsť. Návštevník tu nájde i niekoľko zaujímavých pamiatok. V kláštore, kde je zbierka pomôcok k lovu húb, sú zhromaždené aj ukážky ďalšej fauny a flóry Jadranu. Okrem toho má však kláštor i cennú knižnicu a niekoľko hodnotných obrazov. Príjemným miestom je aj renesančná krížová chodba kláštora. Keď sme tu boli my, tak obchodik na morské huby bol zavretý, kvoli chorobe majiteľky a do hotela Spongiola, kde sú vystavené potápačské kombinézy zo súkromnej zbierky majiteľa hotela sme ani nedošli, a to preto, že po 20 minútovej prechádzke si niektorí jednotlivci z našej výpravy mysleli, že loď čo práve odplávala bola posledná, tak sme zvyšok výletu presedeli na nábreží a čakali na ďalšiu kompu.

Bez pôvabov nie sú ani staré kamenné domčeky rybárov. A stojí zato si aj pokecať s niektorými staršími – povedia vám ešte veľa zaujímavého o ostrove, o živote rybárov i o love húb. Vždy sa dá hovoriť so zájmom a to i bez znalosti chorvátštiny.

Ak chcete ochutnať domácu kuchyňu môžete si vybrať z niekoľkých „hostincov“ KOMODA alebo len tak vychutnávať rannú kávu a večerné vínko na terasách s príjemnou obsluhou.Na ostrove je jediný hviezdičkový (***) hotel Spongiolla so svojou čistučkou plážou s jemnejšími kamienkami, ktorá je prístupná aj pre verejnosť (lehátka a príslušenstvo je spoplatnené).

Úzke uličky boli budované kvôli poveternostným podmienkam, ktoré na Krapanji pociťujú domáci najmä pri silnom vetri Bora, ktorý počas svojej periódy bičuje pieskom a studeným vetrom celý ostrov. Spleťou uličiek sa tak pri nápore Bory zabezpečuje jeho rozbitie a nemožnosť priameho prieťahu cez ostrov. Určite tu nezablúdite a ideálne je vziať si korčule. Okolo ostrova bol vybudovaný športovo-turistický chodník pre pohodlnejšie objavovanie ďalších zákutí a miest pre oddych.

Tento rok sa sem možno vrátim, máme v pláne si požičať čln na celý deň, tak sa sem pozrieme člnom, alebo prídem kompou a určite si pozriem aspoň hotel Spongiolla a kláštor.

Plavba z Brodarice trvala chvíľočku a popri našej kompe plávali aj plavci na Krapanj.

Komentáre

Komentovať

z výletu

Šibenik - ostrov Krapanjďalšie články užívateľa zagorova

Pevnosť sv. Nikole

Pevnosť sv. Nikole/ Nicholasa, Mikuláša/ v každom jazyku ináč. Jedného čítať ďalej


Šetnica u kanalu sv. Ante / Okolo prielivu sv. Anteho na bicykloch s Miškou

Perfektný výlet, či už peší, alebo na bicykloch. Novovybudovaný turistický čítať ďalej


ostrov Rab - Supetarska Draga

V auguste sme zabehli na ostrov Rab na 5 dní. čítať ďalej


Pico El Teide

El Teide 28.1.2016 Nooo, TOP zažitok pre domasedov obecnych ako čítať ďalej


Plitvické jazerá

Plitvické jazerá 30.6.2012 Pri návrate z dovolenky v Šibeniku sme čítať ďalej