O Varne

napísal/a Arfea · 28. 09. 2017 · zobrazení: 4338

Varna je také sympatické mesto. Strávili sme tam asi jeden a pol dňa s tým, že sme bývali v hoteli v Zlatých pieskoch. Pricestovali sme vlakom, takže najprv sme si obzreli železničnú stanicu, ktorá kedysi musela byť krásna. Hneď vedľa stanice je prístav, ale na pláž musíte ísť ešte ďalej tým smerom.

Vlaková stanica

Ak sa od stanice vydáte smerom do centra, po ceste sú hneď dve banky, kde vám zmenia peniaze bez poplatku. O kúsok ďalej prídete do centra - elegantné bulváre s kaviarňami a reštauráciami. Na námestí stojí krásne divadlo a pri ňom fontána.

Vzadu je divadlo

Blízko námestia sme si dali výborný šalát a vyskúšali bulharské pivo Kamenitzu. Šalát bol vynikajúci, ale Kamenitzu sme si viac nedali, bola dosť o ničom. Reštaurácia je tu: https://www.google.sk/maps/@43.2030505,27.9136908,3a,75y,28.8h,87.75t/data=!3m6!1e1!3m4!1s0M-05mN5JP3m_XkqYgCjEw!2e0!7i13312!8i6656

Dominantou mesta je pravoslávny kostol, ktorý je naozaj veľmi pekný. Pred kostolom je pár stánkov, kde sa predávajú starožitnosti - napríklad aj esesácke ploskačky alebo kompasy so svastikou.

Katedrála zosnutia presvätej bohorodičky

Oveľa zábavnejšie boli trhy s pletenými a háčkovanými vecami. Babky sedia v kruhu, debatujú a popritom pletú a predávajú.

Pecka

Vo Varne sme navštívili zvyšky rímskych kúpeľov. Je smutné, ako chabo sa o ne starajú - niektoré časti boli posprejované, dosť zarastené kríkami a neboli tam takmer žiadne poučné tabule, len názvy miestností. Jediné, čo som sa naučila, je, že hypocaust je označenie pre rímsky systém podlahového kúrenia v kúpeľoch.

Roman thermae

Niekto mi tvrdil, že vo Varne určite pláže nebudú pekné a musíme ísť do Zlatých pieskov. Pláž tu bola rovnako pekná ako na pieskoch, takisto tu boli lehátka, plážové bary a všetky tieto hlúposti. Ale je pravda, že naše ubytovanie v pieskoch bolo úplne super, raňajky v cene - to by sme vo Varne zrejme za takú cenu nenašli. Ak chce mať človek úplný dovolenkový komfort, tak sa určite vyplatí ubytovať sa niekde v Zlatých pieskoch. Autobusom trvá cesta z Varny asi 15 - 20 minút a cesta stojí 1,50€. Ak chcete stretnúť milších ľudí, zostaňte vo Varne.

More bolo parádne rozvlnené aj vo Varne

Našou poslednou zastávkou bol Primorsky park - veeeľký park pri mori. Okrem stromov a lavičiek tu nájdete aj kolotoče (malý retiazkový a tak), jazero s ostrovom a člnkami, delfinárium, fontány a kopy ľudí. Po škole sem chodí aj veľa detí v školských uniformách. Odtiaľ sme sa už vydali na Garu čakať na vlak do Plovdivu.

Komentáre

Komentovať

z výletu

Výletovanie v Bulharsku


Miesta a objekty
ďalšie články od Arfea

Sedem rilských jazier

Pohorie Rila je neďaleko od Sofie, jeho najvyšší vrch Musala čítať ďalej


O Sofii

Naučte sa azbuku alebo cestujte s niekým, kto ju ovláda. čítať ďalej


O Plovdive

Plovdiv bude v roku 2019 európske hlavné mesto kultúry a čítať ďalej


Dojmy z Bulharska

V Bulharsku sme navštívili Sofiu, Varnu, Zlaté piesky a Plovdiv. čítať ďalejPalác v Knosse

Knossos sa nachádza neďaleko mesta Heraklionu, autobusové spojenie je rýchle čítať ďalej


Túrička zo Spišských Tomášoviec

Náš prvý výletík v Raji sme chceli mať nie veľmi čítať ďalej


Kempovanie v Poľsku

Jazerá Čorštýnske (Czorsztyńskie) a Sromowske sú blízko slovenskej hranice, už čítať ďalej


Záchrana rumunských lesov

Rumunsko je krajina s nádhernou prírodou, ktorú si jej obyvatelia čítať ďalej


Deň v Budapešti

Nočný vlak z Bukurešti dorazil do Budapešti ráno a mala čítať ďalej