téma: Cesta do Grécka vlastným autom

Pridať odpoveď
zuzana
11:16, 01. 04. 2017

Prečo nejdete cez Bulharsko,my sme tak cestovali 9 rokov autobusom s ck fifo,je to lepšie.

laci
09:13, 03. 04. 2017

Zuzana - na základe čoho tak súdiš? V čom je to lepšie? :-)

Jánoš
09:38, 03. 04. 2017

zuzana, dovolil by som ti malicko oponovat, mozno ako cestovka mate stanovenu trasu inak, napriklad kvoli poplatkom ci ktovie preco cez BG, no momentalne jednoznacne najvyhodnejsie cestne spojenie do Grecka je cez Madarsko, Srbsko, Fyrom a Grecko. Uz len samotne zadanie trasy do navigacie ci ineho planovaca odporuci vzdy cestu ako spominam. Je velmi dolezite vybrat si cas kedy cestujete (vikend je komplikovany) a rovnako si treba naplanovat cas a miesto prekrocenia hranic. Snad, pokial by sa nejako skomplikovala situacia na "balkanskej trase utecencov" alebo pokial by som cestoval do vychodnej casti Grecka, napriklad oblast okolo Alexandropouli, mozno by som nad tym Bulharskom uvazoval, no cestna infrastruktura Bulharska je zatial na ovela nizsej urovni ako napriklad v Srbsku a mozno porovnatelna s Fyrom.

Toto je moj subjektívny nazor podporeny niekolkymi cestami vlastnym autom do Grecka. V konecnom dosledku kazdy sa rozhodne podla seba, kazdy ma svoje preferencie ale sme tu na to, aby sme si poradili navzajom a diskutovali o roznych moznostiach.

zuzana
14:11, 03. 04. 2017

Išli sme aj cez macedónsko, cesty boli otrasné, šoféri jazdili len po krajniciach, ale žev bulharsku nastalo výrazne zlepšenie, že vybudovalinové dialnice a je to bezpečnejšie, my sme vychádzali z PB a druhý bus z BB. My sme šli cez macedónsko a oni cez bulharsko a dosť si to chválili. Boli v prístave o  hodiny skôr ako my a mali väčšie prestávky. Po ceste žiadny migrant a v Macedónsku samé mafie a pod. 

zuzana
14:16, 03. 04. 2017

Planujeme trasu :PB,GA,Budapešť,Niš,Sofia,Keramoti asi 1430 km

Jánoš
15:02, 04. 04. 2017

Dovolím si tvrdiť a nielen z vlastnej skúsenosti, že v oveľa väčšej miere jazdia ľudia autom do Grécka trasou cez HU, SRB, FYROM aj napriek tomu, že im hrozia pri prechádzaní Schengenského priestoru oveľa väčšie zdržania na hraniciach. Je to pravdepodobne aj preto, že táto trasa je súčasťou budovaného európskeho koridoru sever - juh a kvalitné diaľnice v štátoch, ktorými prechádza, tu pribúdajú oveľa rýchlejšie ako inde. Som toho názoru, že každý si môže vybrať trasu podľa svojho uváženia, poznám ľudí čo do Grécka jazdia aj cez Chorvátsko a Albánsko. Sme tu na to, aby sme si navzájom pomohli radami a skúsenosťami ale nemali by sme strašiť ľudí. To že sa jednému páči to a inému zasa niečo iné je prirodzené.  Zuzana, vieš nám opísať svoj vlastný, osobný, konkrétny zážitok s mafiou vo FYROM?

Na balkáne sa vôbec jazdí, najmä na dvojprúdovkach spôsobom, že pomalšie autá jazdia vpravo po krajnici a rýchlejšie autá ich stredom obiehajú. To považujem skôr za ohľaduplnosť a zvyšovanie plynulosti, ktorá je tolerovaná aj políciou.

Od roku 2006 chodíme do Grécka vlastným autom. Jazdíme len dvaja s manželkou a psíkom, žiadne iné auto s nami nejde. Prvé pokusy nás nadchli cestovateľsky, spoznali sme nové nádherné miesta, no cestovali sme vtedy s obavami. Na benzínkach typu OMV boli vtedy ešte prítomné stráže ozbrojené samopalmi a vo FYROM chudoba a žobrota na každom metri, kam sa pozrieš. No ľudia všade fantastickí a keďže sme vo Fyrom a SRB často prespávali, viem o čom píšem. Cesty boli vtedy strašné prestrašné, o diaľniciach sme len snívali, no postupne z roka na rok v SRB aj vo FYROM pribúdali nové a nové úseky a teraz vlastne prejdete takmer celú cestu po diaľniciach. Maďarsko komplet, SRB vraj do leta takisto a FYROM minimálne 3/4 po diaľniciach. Musím povedať, že my sme za tie roky nikdy nikde žiadnu mafiu na našej trase nestretli, zato v Bulharsku hej. Nazval som to policajná mafia. V Srbsku či Fyrom prekročíte rýchlosť a možno to s policajtom ukecáte. V Bulharsku rýchlosť neprekročíte a aj tak to s policajtom neukecáte. Mne vo veľa momentoch aj z miesta pobytu na dovolenke pripomína Bulharsko Ukrajinu. Milovníkov dovolenky v BG sa týmto nechcem dotknúť.

V Bulharsku sme boli raz. Niekde to tu na stránke aj opisujem, nezohnali sme na blind ubytko v Grécku na celý pobyt a tak sme týždeň strávili v GR a týždeň v BG v Primorsku. Od Sofie smerom na Niš je krásna kvalitná široká cesta, najmä bližšie k hranici, no všade samé obmedzenie rýchlosti a kopec vyberačov pokút. Podľa informácií, ktoré mám, tak od Sofie je cca 160 km diaľnice smerom na juh, no úsek od mesta Blagoevgrad po hraničný priechod Kulata je vraj ešte nedobudovaný.

Keďže som človek pragmatický, mám rád podložené fakty a preto pre ilustráciu prikladám mapku trasy, ktorú spomína Zuzka. Plánovač cez Google maps hneď ako najvýhodnejšiu trasu označil tú cez SRB a FYROM. Kilometrovo je cesta cez BG kratšia, no časovo takmer na chlp rovnaká. Na záver asi toľko - každý si naplánujte trasu podľa toho čo cestou chcete vidieť, čo chcete navštíviť. Pokiaľ by som smeroval do centrálneho Grécka, išiel by som určite cez Fyrom, pokiaľ by som išiel na východ Grécka, možno by som uvažoval aj nad cestou cez Bulharsko. Minulý rok sme boli autom na ostrove Korfu, rok predtým na Lefkáde, tento rok sa chystáme na Zakyntos, vo všetkých prípadoch je to západné pobrežie a cestu máme aj teraz naplánovanú cez SRB, FYROM, kde odbočíme smerom na Prilep, Bitolu a prekročíme hranicu medzi FYROM a GR cez hraničný priechod Niki.

V každom prípade, každému z vás prajem šťastnú cestu, vydarenú voľbu trasy a hlavne aby celá cesta tam a nazad bola pre vás zážitkom a aby ste do Grécka na miesto dovolenky nielen v šťastí a zdraví dorazili, ale tak isto v pohode sa aj vrátili domov :) 

jokl
21:26, 05. 04. 2017

Caute vsetci, po dlhej dobe sa vidime.

Zuzana, cesta inac ako Janos a Laci by som ani nesiel. Vsade su skoro vsetko dialnice a kde su neni tak stavaju takym tempom o ktorom sa nam na Slovensku ani nesniva. My chodime z BA a beriem to takto: Madarsko cca 400 km dialnice pohoda, Srbsko cca 600 km cca 550 km dialnice a pohoda, na konci je to trosku inac, ale da sa , ale Srbi buduju dialnice /brutalnym tempom/  Macedonsko OK hlavna trasa 1.trieda alebo dialnica cca 200 km uplne OK , uz som isiel aj inou trasou  na ostrov Korfu a pohoda, sice boli to cesty vedlajsie, ale stale pre mna pohoda. Skus si pozriet videa z macedonska okolo Ohridskeho jazera a nebus mat pocit, ze si niekde mimo, je to tam veelmi turisticke ako niekde v EU. Inac tam sa chystame niekedy nabuduce. A GR po Keramoti cca 200 km,  tak take prazdne dialnice si este nevidela :-) Vsetkym v dobrom zavidim a prajem pohodovu cestu, my tento rok ideme cez cestovku autobusom do IT, lebo si uz netrufam nasim autom do GR, co je mi velmi ale velmi luto, ze nemame naplanovanu dovolenku * kam , kedy a ako dlho chceme * toto nam na cestovke prekaza najviac a toto nam cestovka zobrala - nasu slobodu. Tesim ssa na vase postrehy  a nove miesta z GR . jozo

Jánoš
07:12, 06. 04. 2017

Jozef, cestovka je este ako tak OK, ale ze Taliansko ???  

... v kazdom pripade na dovolenku pojdete a to sa rata, nove skusenosti, nove zazitky :)

laci
09:09, 06. 04. 2017

No po tom čo napísal Jánoš nemám čo dodať, iba snáď

po trase som šiel 3 x a žiadny problém, naopak pri poslednej ceste tam na prvej pumpe v Kumanove /kde sme tankovali na Lukoile/ som si pozrel o polnoci tanec grékov , ktorí cestovali do Grécka - mafiáni to neboli. :-)

Rozdiel od Jánoša akurát v tom, že nikde neprespávam idem na ex, stojím akurát na tankovanie, aj to raz v Srbsku nalejem z bandasiek (OMV) a raz v Macedonsku, kde všetko naplním po okraj.

jokl
12:19, 06. 04. 2017

Janos boli sme inspirovani tebou, chceli sme ist pozriet Sithoniu - Sarti,  a cetou domov uz hore spominane ohridske jazero , ale nasim autom sa uz neodvazim, po Slovensku ano, ale riskovat, ze ostaneme niekde visiet ...  aj sme rozmyslali nad GR, ale koli zdlhavej ceste s hranicami nas to odradilo. Uz sme boli 2 x aj autobusom v GR, ale cesta je koli hraniciam  zdlhava. Takto nam odpadava zdrzanie na hraniciach, ale ostavame verni a do IT ideme zase do campingu, pre krpateho je to super. Nevadi o rok sa pokusime nieco vymysliet ako do Grecka.... 

Pridať odpoveď

Pridať odpoveď

Ak chcete pridať odpoveď prosím prihláste sa. Ak u nás ešte nemáte účet, zaregistrujte sa.

Zapojte sa do diskusie!

Vytvorte si cestovateľský profil a zapojte sa do diskusie s ostatnými cestovateľmi alebo si vytvorte vlastnú tému. Na Vaše otázky a komentáre ostatní radi odpovedia :)

Vytvoriť profil
(zaberie to menej ako 30 sekúnd)
Vytvoriť tému

Sledujte nás

1. Vytvorte si profil

Získate tým domov pre všetky Vaše cestovateľské zážitky a stanete sa členom cestovateľskej komunity- ZAREGISTRUJTE SA

2. Uložte si zážitky

Pridajte si na svoj profil vlastné fotoalbumy, fotomomenty, napíšte článok, či recenziu z ciest. Všetok obsah u nás môžete združiť pod jednu strechu - vytvorte si u nás VÝLET!.

3. Zdieľajte a diskutujte

Vytvorený výlet zdieľajte vašim priateľom a podeľte sa tak jednoducho o všetky cestovateľské zážitky. Zapojte sa tiež do diskusie s ostatnými cestovateľmi.